Co je DAB+ ?

DAB+ je nový systém digitálního rozhlasového vysílání, který umožňuje šířit více programů společně s doplňkovými službami. Jedná se tedy o úplně novou službu, nikoli o nějakou modifikaci stávajícího rozhlasového vysílání v pásmu VKV.

Jaké doplňkové služby DAB+ umožňuje ? je to například zobrazení více informací o vysílání (název písničky, pořadu, obaly alb  a podobně), mohou být zobrazovány obrázky ze studia, informace o počasí a podobně, to vše bez potřeby připojení k internetu.

Vysílání probíhá v bývalém III.TV pásmu, kde do přechodu na normu DVB-T2 bylo provozováno vysílání TV programů. V současné době v bývalém III.TV pásmu již vysílání televizních programů neprobíhá a toto pásmo tak bylo uvolněno pro pořeby DAB+.

Tak jako jsme si již zvykli na skutečnost, že TV vysílání v současné době probíhá prostřednictvím tzv.multiplexů, u DAB+ rádia je situace analogická.

Znamená to, že na jednom kanálu je vysílán multiplex, který obsahuje několik rozhlasových programů.

V ČR jou provozovány v současné době celkem 4 multiplexy, jejichž provozovateli jsou Český rozhlas, České radiokomunikace, TELEKO a RTI.cz.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.