Zavolejte mi kliknutím zdarma phone-solid.svg

Kolik "žere" vaše televize ?

V dnešní době, kdy ceny energií, té elektrické nevyjímaje, vystřelily do neskutečných výšin, se slovo šetření skloňuje snad ve všech pádech. Nastává hromadná výměna obyčejných žárovek za LED, starých lednic a mrázáků za moderní s nízkou spotřebou, přímotopy za tepelná čerpadla a podobně.

Ale slovy klasika :"Není to málo, Antone Pavloviči ?"

Veš v kožichu

Každý rozumí tomu, že výměnou klasické 100 wattové žárovky za 15 W LED ušetří, to dá rozum.

V domácnosti jsou ale i další "žrouti", u kterých bychom to ani nečekali. Ano, patří mezi ně i televizor.

Především u starších výrobků se může spotřeba pohybovat hodně přes 100 W, u plasmových televizorů dokonce v řádek několika stovek wattů.

vysoké ceny1

Kolik stojí sledování televize

U řady svých zákazníků jsem se setkal se staršími televizory, které si vybavili set top boxy, aby mohli sledovat nový televizní standart. Nic proti, řada těchto uživatelů má nezvratný argument, že "telvizor ještě hraje a ten obraz je stále perfektní" a má samozřejmě pravdu.

Ve světle současných (a kdoví jakých budoucích) cen elektrické energie se však spotřeba televizoru stává ne pouze nezanedbatelná, ale v mnohých domácnostech, kde televizor "jede" od rána do večera, také naprosto zásadní.

Aby si každý dokázal spočítat, na kolik ho provoz televizoru vyjde, přikládám zde odkaz na výborný článek na serveru televizniweb.cz, kde se tato problematika rozebírá.

Článek i s tipy na šetření najdete na uvedeném webu ZDE.

Co s tím ?

Vím, že nejhorší je rozdávat knížecí rady (třeba o svetrech, jak jsme tomu v současnosti svědky).

Ale vážně. Pokud jsme opravdoví televizní konzumenti, vlastníme starší (nebo dokonce hodně starý) televizor, který je v provozu denně od rána do večera, pak je v současné době opravdu nejvyšší čas zvažovat jeho obměnu. Pokud má někdo doma dokonce starší plasmový televizor s příkonem několik set wattů, tak tam není o čem přemýšlet. Jeho výměnu za moderní výrobek zaplatí úspora energie spolehlivě během jednoho roku.

Pokud někoho zajímá, jak je na tom s náklady za sledování televizoru, pak jednoduchý postup vypadá asi takto :

1. Na zadní stěně televizoru je obvykle nalepen štítek, kde je uvedena průměrná spotřeba, uvažujme například starší výrobek s uvedenou spotřebou 200 Wattů

2. Odhadněme, kolik hodin v průměru denně  je televizor v provozu - dejme tomu 5

3. Vypočteme spotřebu - 200 wattů x 5 hodin x 365 dní v roce je 1kWh denně, což je 365 kWh ročně (u staré "plazmy" to může být i 3 x tolik!)

4. Spočítat náklady je už hračka - 365 kWh při dnešní ceně cca 10.-Kč/kWh (a může být hůř!) je 3.650.-Kč

5. U moderního výrobku je spotřeba takřka třetinová

Pokud někdo potřebuje poradit s výběrem nového televizoru, pak inspiraci najde v příspěvku Kupujeme televizor.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.