Zavolejte mi kliknutím zdarma phone-solid.svg

Ve východních Čechách jsou dostupné nové TV programy

České radiokomunikace, a.s zprovoznily v Hradci Králové nový vysílač své Regionální sítě 8. Vysílá se z vysílače Hoděšovice výkonem 1 kW s horizontální polarizací v původní normě DVB-T (k příjmu tedy není nutný set top box).

Vysílač Hoděšovice (Hradec Králové)

Vysílač Českých radiokomunikací, a.s. se nachází na výpadovce z Hradce Králové směr Býšť v blízkosti známého motorestu Koliba v nadmořské výšce 302 m.

Vysílání Regionální sítě Českých radiokomunikací probíhá na kanálu 38 s výkonem 1 kW s horizontální polarizací v normě DVB-T.

vysílač hoděšovice

pokrytí Hoděšovice

Mapa pokrytí RS 8 z vysílače Hoděšovice

Na přiloženém obrázku je vyobrazeno pokrytí Hradce Králové a přilehlého okolí signálem z vysílače Hoděšovice na kanálu 38.

Mapa pokrytí je samozřejmě pouze informativní, nejlépe je příjem tohoto multiplexu prakticky v místě uvažovaného příjmu ověřit měřením.

Vzhledem k malému výkonu vysílače a jeho umístění je patrné, že mimo oblast hlavního pokrytí bude potřeba příjem programů nejprve prověřit.

Vysílané programy

V regionální síti 8 českých radiokumunikací jsou v současné době vysílány hudební programy Óčko black a Óčko expres.

Kapacita multiplexu je pochopitelně daleko větší a dá se tedy v budoucnu očekávat rozšíření programové nabídky.

Óčko black expres

Jak naladit

Pokud uvažujeme o příjmu těchto nových programů, je nutno mít na zřeteli zásadní rozdíl oproti příjmu celoplošných multiplexů (multiplexy 21-24 - ČT, Prima a další).

Celoplošné multiplexy (s vyjímkou multiplexu 24) vysílají České radiokomunikace obvykle vysokým výkonem (standartně 100 kW) z výhodně umístěných stanovišť (pro východní Čechy se jedná o vysílač Krásné s nadmořskou výškou 614 m a výškou stožáru 182 m).

Je proto jasné, že vysílač s desetkrát menším vyzářeným výkonem umístěný mimo výhodnou výškovou kótu, bude poskytovat mnohem menší pokrytí signálem oproti vysílačům celoplošných sítí. Zdůrazňuji to především proto, že vysílání Regionální sítě 8 bude dostupné na podstatně menší ploše východočeského regionu. V praxi pak půjde o to, že pokrytí Hradce Králové a přilehlého okolí bude perfektní a s narůstající vzdáleností od HK bude rapidně klesat, například v Hořicích je na mnoha místech vysílání nedostupné, případně obtížně realizovatelné.

Pokud se tedy místo zamýšleného příjmu nenachází přímo v Hradci Králové a blízkém okolí, bude nutno příjmové podmínky vždy ověřit, nejlépe měřením.

Pro zájemce o tyto nové programy v Regionální síti 8 mám ale i dobrou zprávu. Na mnoha místech našeho východočeského regionu lze přijímat celoplošné a další multiplexy vysílané z pražských vysílačů. Platí to i pro Regionální síť 12 (stejné programy jako Regionální síť 8), která v Praze vysílá na kanálu 47 ze Žižkova výkonem 10kW, ale pozor (!) s vertikální polarizací.

Pokud máte o zájem o příjem těchto nových programů a nedaří se je zachytit, případně se na to netroufáte, jsem kdykoli k dispozici. To samé platí i pro majitele obytných domů, kteří by chtěli rozšířit společnou anténu.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.