Zavolejte mi kliknutím zdarma phone-solid.svg

Pevná linka jinak

S nástupem mobilní komunikace dramaticky opadl zájem o takzvané pevné linky. Podle mého mínění trochu neoprávněně, ale co naplat, mobil má každý skoro stále u sebe a ten se stal naší nedílnou součástí.

Ale je myšlenka "pevné linky" opravdu úplně mrtvá ?

Podle mého názoru tomu tak není. Je ovšem pravda, že k tomu svým přístupem přispěli i telekomunikační operátoři především svou cenovou politikou. Platit měsíční nájem z přístroje a poměrně vysoký paušál, když v daném měsíci uskutečníme pár telefonních hovorů ? Asi pro nikoho nic lákavého. Ani neomezené volání nemůže cenový handicap vynahradit. Podle mého názoru má však něco na způsob "pevné linky" stále svoje místo na trhu. V případě firem je pevná linka stále znakem jakési solidnosti a i v běžné domácnosti má své místo. Každý zažil hledání mobilního telefonu, zrovna ve chvíli, kdy ho nejvíce potřeboval. Také starší generace nedá na pevnou linku dopustit.

Je tedy z nastalé situace nějaká cesta ? Je a velmi jednoduchá. Jmenuje se IP telefonie.

Co je IP telefon ?

Moderní IP telefon vypadá sice na pohled skoro stejně jako ten původní, ale jedná se v principu o úplně jiné technické zařízení. Úkolem tohoto článku není však podrobný technický popis, spokojíme se s konstatováním, že tento telefon používá pro přenos hlasu (případně hlasu i videa) internet a speciální protokol zvaným SIP.

IP telefon je potom ve skutečnosti připojen buď přímo k internetu, případně je zařazen jako klasické síťové zařízení v domácí síti, stejně jako například obyčejné PC, tiskárna, scanner a další podobná zařízení.

K tomu, aby fungoval, je potřeba od nějakého telefonního operátora pořídit telefonní číslo a získat potřebné technické údaje pro připojení (ve valné většině případů se jedná o adresu SIP serveru v internetu, přihlašovací jméno a heslo).

Zde je třeba zmínit to nejdůležitější. U řady poskytovatelů IP telefonie, je číslo za pár korun jednorázově, hovorné směšné a celá operace od přidělení čísla ke zprovoznění takového telefonu je otázkou několika minut, samozřejmě online, žádné dopisování a čekání, prostě hned. A že je provoz takového telefonu bez měsíčního paušálu, je jen třešnička na dortě. Je také dobré připomenout, že sazby za telefonní hovory do zahraničí jsou u těchto operátorů zlomkem toho, na co jsme zvyklí u těch největších.

Pokud mluvíme o telekomunikačním operátorovi, nemám na mysli pouze ty největší typu O2. IP telefonní připojení poskytuje celá řada dalších poskytovatelů a byť nechci nikomu dělat reklamu, rovnou řeknu, že já sám preferuji odorik.cz. Proč, vysvětlím dále.

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting