Zavolejte mi kliknutím zdarma phone-solid.svg

Tyto informace jsou určeny všem zájemcům o pevnou telefonní linku, kteří již využívají připojení k internetu prostřednictvím pevné linky s modemem ZTE H267A, respektive O2 Smart Box.

Proč právě tento modem ?

Tento modem používá především O2 pro realizaci pevného přípojení k internetu prostřednictvím pevné linky, podle terminologie O2 se jedná o "základní" modem.

Řada z vás ho jistě má doma a co se týče kvality připojení, není si asi na co stěžovat. Jedná se jednoduché zařízení, které na pevné lince alespoň průměrných parametrů odvede perfektní práci.

Co však tento modem odlišuje od řady dalších podobných zařízení, je dvojice konektorů RJ na zadní straně, které jsou označeny jako PHONE 1 a PHONE 2.

Je zvláštní, že nikde na stránkách O2 se o využití těchto portů nehovoří.

Protože jsem sám vyměnil stávající modem COMTREND (používal jsem ho řadu let) právě za ZTE H267A, zajímalo mě, zda jsou tyto porty prakticky využitelné.

A konalo se překvapení.

Pokud přejdeme do nastavení modemu, najdeme v Pokročilém nastavení pod záložkou VoIP následující možnosti :

Pod záložkou Základní parametry potom :

Jak je z obrázku patrno, v mém případě je již vyplněna položka SIP účet, Autorizační jméno a Heslo. Z předchozího obrázku je pak patrné, že  telefon 1 je registrován.

Z uvedeného popisu je jasné, že ke zprovoznění pevné SIP linky stačí vyplnit pouze tyto tři údaje a telefon lze ihned používat.

Zbývá pouze odpovědět na otázku, kde položky typu SIP účet, autorizační jméno a heslo sebrat.

Je to velmi jednoduché.

Stačí se zaregistrovat u libovolného SIP telefonního operátora, kde obdržíte i telefonní číslo.

Sám používám a preferuji služby firmy odorik.cz. Postup k získání všech potřebných údajů včetně telefonního čísla pevné linky je zhruba následující :

- na stránkách www.odorik.cz si založíte uživatelský účet a zřídíte si telefonní linku. Pozor, číslo linky, které obdržíte, není číslem budoucí pevné linky, které lze volat v rámci jednotné telefonní sítě. Číslo linky, které obdržíte je z pohledu nastavení modemu ZTE H267A právě SIP účtem a zároveň Autorizačním jménem, heslo je rovněž uvedeno mezi parametry této nově zřízené linky.

- k takto nově založené lince přiřadíte číslo pevné linky, kterou si vyberete z nabízeného rozsahu. Poplatek je 50.- Kč, které budete muset převést předem na účet odorik.cz.

- získané přihlašovací údaje (SIP účet, Autorizační jméno a heslo) vyplníte do patřičných políček v nastavení modemu ZTE H267A a během několika sekund dojde k registraci na ústřednu odorik.cz a tím k aktivaci telefonu. Víc není potřeba nastavovat.

- do příslušného portu (Phone 1 nebo Phone 2) pak již pouze zapojíte příslušný kablík, na jehož konci může být libovolný (i ten nejlevnější) analogový telefonní přístroj.

Tím je celé nastavení hotovo a můžete začít ihned telefonovat.

Co jsme tímto nastavením vlastně realizovali ?

Registrací u operátora VoIP (v našem případě odorik.cz) jsme získali účet pro takzvanou SIP telefonii. Nemá cenu se pouštět do podrobného popisu, zájemci o informace si je jistě dokážou na internetu najít.

S funkčním VoIP účtem můžeme zásadně podniknout několik věcí.

Za prvé, můžeme si pořídit speciální telefonní (SIP) přístroj, který připojíme k internetu, v jeho nastavení doplníme přihlašovací údaje, které jsme získali při registraci účtu u VoIP operátora a můžeme telefonovat. Zásadní nevýhodou je nutnost použití právě onoho speciálního SIP telefonu, jehož cena startuje v nejjednodušší verzi okolo 1.000.- Kč a roste s výbavou tohoto telefonu. Cena komfortního a luxusního SIP telefonní přístroje se může klidně pohybovat okolo 20.000.- Kč. Takový přístroj je ovšem vybaven mnoha funkcemi, které v praxi využije v domácnosti málokdo. Výhodou pro někoho mohou být právě tyto funkce a dále skutečnost, že takový "čistokrevný" SIP telefon funguje kdekoli, kde je k dispozici internetové připojení.

Za druhé, získanou SIP linku můžeme programově připojit do IP pobočkové ústředny a využívat ji například v provozu firmy a podobně. To ale není náš příklad.

Za třetí, k námi již provozovanému modemu připojíme standartní ANALOGOVÝ telefonní přístroj, ale ve skutečnosti využíváme výhody IP telefonie. Může za to kouzlo nechtěného, námi provozovaný modem se na stranu poskytovale IP telefonie tváří jako SIP telefon ačkoli jako koncové zařízení používáme standartní analogový přístroj. Tímto řešením tedy dokážeme využívat výhod IP telefonie i se staršími telefonními přístroji, které se dají pořídit v řádu stokorun, nehledě na to, že podobný přístroj má mnoho uživatelů doma již z dob minulých.

Protože modem ZTE H267A má dva porty pro připojení analogového telefonnjího přístroje, můžete nastavit třeba pouze jeden a používat pouze jeden telefonní přístroj s jedním pevným telefonním číslem.

Můžete také nastavit oba telefonní porty stejně, používat dva telefonní přístroje s jedním číslem a tyto se budou chovat jako stará známá "paralelka", budou tedy vyzvánět oba současně na stejném telefonním čísle.

Zrovna tak si můžete založit u odorik.cz dvě telefonní čísla a používat dva telefonní přístroje se dvěma telefonními čísly, nebo si třeba objednat telefonní číslo u jiného poskytovatele SIP telefonie (například z důvodů rozdílných tarifů do různých destinací).

Možností je mnoho.

Kdo již používá tento modem k připojení k internetu, dostane tímto způsobem možnost zřídit si pevnou telefonní linku za 50.- Kč, kterou bude (v případě využití služeb telefonního operátora odorik) moci používat bez měsíčního paušálu (narozdíl od měsíčního paušálu 299.- Kč u "kyslíkového"operátora) a jako bonus je možno využívat starší analogové přístroje (třeba i takové, které vám zbyly po zrušení pevné linky u O2).

Pokud někdo navíc telefonuje ve větší míře do zahraničí, bude asi mile překvapen sazebníkem odorik.cz pro internetové zahraniční volání. Tyto údaje jsou samozřejmě na stránkách www.odorik.cz.

Podobným způsobem je možno nastavit (pokud ho používáte) i modem O2 Smart Box :

Pokud je v tomto příspěvku něco nejasného, máte nějaký dotaz či potřebujete eventuálně pomoci s nastavením, neváhejte mě kdykoli kontaktovat na 499 399 686 nebo 605 240 909.


Pro všechny zájemce o tuto problematiku jsem také otevřel možnost zveřejňovat příspěvky k danému tématu.

 

Přidat komentář

Přehled komentářů

 • VoIP incoming call failed

  23. 3. 2021 11:30:08 | Pavel Kolvek

  Dobrý den,
  právě se potýkám u tohoto modemu s jednou podivnou věcí. V sekci VoIP mám vše nastaveno (Odorik), Phone zaregistrovaný a vidím ho i na webu Odorik.cz. Zavolat ven mi funguje, ale zavolat dovnitř ne. Tedy abych byl přesný, když kliknu na Reset a dvakrát Obnovit, aby byl opět Registrován tak se dovolám. Ale po krátkém čase (do 1 min), to zase přestane fungovat. Domníváte se prosím, že mám modem reklamovat?
  S pozdravem
  Pavel Kolvek

  Odpovědět | Zobrazit odpovědi

  • Re: VoIP incoming call failed

   19. 4. 2021 15:22:28 | Petr Soukup

   Když to chvíli po restartu jde a pak ne, bude to keep alive. Zapněte si u Odorik keep alive u své linky. (lepší by bylo to zapnout na tom zařízení, ale pokud to nejde, zapněte to na odorikovi)

   Odpovědět

  • Re: VoIP incoming call failed

   23. 3. 2021 17:06:56 | Pavel Wünsch

   Dobrý den,
   Vámi popisovanou závadu jsem při testování tohoto modemu nezaznamenal. Je ale pravda, že jsem ho v praxi využíval minimálně, používám jinak IP ústředničku, kde jako vstupní linky mám několik přípojek od Odoriku.

   Domnívám se ale, že Váš problém vyřeší nastavení parametru “NAT keep alive směr Odorik-zákazník”.

   Tento parametr najdete po příhlášení přes web odoriku v sekci Linky, kde kliknete na nastavení příslušné linky.
   Normálně (default ze strany Odoriku) je tato funkce vypnutá, zapnete jí kliknutím na tlačítko “Aktivní”.

   Mělo by to pomoci.
   Pokud se problém vyřeší, dejte vědět. Pokud to stále nespolupracovalo, doporučuji se obrátit na technickou podporu Odoriku (kontakt na jdete na jejich webu). Několikrát jsem této pomoci také využil a byli ochotní a vstřícní, závadu jsme vždy odstranili.
   Přeji úspěch

   Pavel Wünsch

   Odpovědět

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.