Zavolejte mi kliknutím zdarma phone-solid.svg

Snadný příjem ukrajinských TV programů v bytových domech

Tento příspěvek je primárně určen majitelům bytových domů, kteří ubytovávají ukrajinské uprchlíky a dále například  pracovníkům charitativních a neziskových organizací, kteří se problematikou uprchlíků zabývají. Všem může sloužit jako inspirace.

V rámci konfliktu Ukrajiny a Ruska přišlo na naše území několik set tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Jedná se především o ženy s dětmi. Společným úsilím našich občanů i státu se podařilo tyto uprchlíky ubytovat a zajistit jim alespoň trochu přijatelné podmínky pro život.

V rámci pomoci těmto lidem byly do nabídky pozemního televizního vysílání zařazeny dva televizní programy v ukrajinském jazyce. Jedná se o program 1+1 (především zpravodajství) a Nickelodeon Ukraine (dětský program). Tento krok byl jistě vítaný a v prvním okamžiku nabídl Ukrajincům alespoň možnost základních informací v mateřském jazyce.

V současné době příliv uprchlíků polevil a ti stávající si pomalu zvykají na život v jiné zemi, hledají práci, děti začínají chodit do škol a školek.

Dalším velmi snadným krokem, jak těmto lidem zpříjemnit pobyt v naší republice, je umožnit jim příjem celé palety televizních programů v rodném jazyce, na jaké jsou zvyklí z domova. Ruku na srdce, 24 hodin válečného zpravodajství na jediném snadno dostupném programu v ukrajinštině 1+1 a dětský kanál Nickeloden Ukraine asi nepředstavují vrchol kulturního vyžití ukrajinské rodiny žijící u nás.

Řešení je přitom poměrně snadné, na lehce dostupných satelitech je k dispozici několik desítek volně šířených ukrajinských televizních programů.

Aktuální družice 

Celá řada televizních programů v ukrajinském jazyce je nyní volně dostupná především přes družice ASTRA 4 (4,8 stupňů východně) a AMOS 3 a AMOS 7 (4,0 stupně západně).

Obě tyto družice lze na území ČR bez problémů přijímat na satelitní antény (paraboly) malých průměrů (80-90 cm).

obrázek programů

Dostupné TV programy

V následujících tabulkách najdete aktuální seznamy programů, které jsou v současné době volně dostupné přes satelitní distribuci.

programy dostupné na družici ASTRA 4

název programu zaměření název programu zaměření
4 Channel různé Ukraina 24 zprávy
36,6 TV různé Dom TV různé
Channel 5 Ukraine různé UA:Pershyi různé
Svarozhichi různé Espreso TV různé
Apostropf (Apostrophe TV) TEST Malyatko TV dětský
TBN Ukraina pro věřící Donbass různé
TV5 různé Indigo TV HD různé
Current Time HD zprávy (rusky) Ukraina 24 zprávy
New Christian pro věřící Kyiv.live zprávy
Espreso TV různé Nadiya různé
Karavan různé (rusky) Sonce UA různé
Natali různé 5 Kanal Ukraine zprávy
Rozpakuj TV (Rozpakuy TV) teleshoping UNC různé
Svarogichi TV TEST Kyiv TV různé
Unian TV různé Apostrophe TV různé
ICTV UA různé Sonata TV teleshoping
Inter+ zábava Espreso TV zprávy
1+1 International různé Karavan různé

programy dostupné na družici AMOS

název programu zaměření název programu zaměření
Pershyj Dilovyj různé UA:Zakarpattja různé
UA:Donbas různé Prjamij HD různé
Kultura Ukraine různé BlackSea.TV zprávy
Genuine TV teleshoping OCE DOPOMOGA různé
4 Kanal Ukraine zprávy Naš zprávy
Milady Television různé Provence různé
ICTV UA různé 24 Ukraine různé
Eko TV různé Prjamij různé
UA Krym různé Odesa Live různé
Novy Channel zábava ICTV různé
M1 HD zábava M2 HD zábava
Novy kanal HD zábava OCE HD zábava
STB HD zábava Pershij Zaxidnij HD různé
12 kanal (Lutsk) různé 8 kanal všeobecné
Televsesvit TV všeobecný Chp.info zprávy
Malyatko TV dětský Galychyna HD různé
Rada HD různé World Revival Mission různé
7 kanal Odessa různé MTM Zaporizjhzhia různé
Rivne 1 různé TV7+ Ukraine různé
ATR (SD) různé Dnipro TV různé
TV-4 Ternopil různé 1 Podilskyj různé
Islandia TV různé UA:Zakarpattya různé
Rada Ukrainian Parliament Channel HD různé

Jak je z obou tabulek patrné, k dispozici je cca 80 televizních programů v ukrajinském jazyce.

Technické předpoklady

Vzhledem k tomu, že hovoříme v případě ubytování uprchlíků v řadě případů o bytových objektech typu ubytovna, narychlo rekonstruovaných domech a podobně, nedá se zřejmě předpokádat, že v nich bude realizován příjem a rozvod TV signálů (nazývejme to pro zjednodušení klidně "po staru" společnou televizní anténou) na současné technické úrovni a že společná televizní anténa v takových a podobných objektech bude úplně v souladu s požadavky moderní doby. Je samozřejmé, že rozšíření moderní společné televizní antény o příjem ukrajinských televizních programů je o to jednodušší a bezproblémové.

V námi uvažovaném případě starších objektů či ubytoven naprosto postačí, pokud v nich bude alespoň "prehistorický" rozvod společné antény, který byl v minulosti realizován televizními zásuvkami zapojenými za sebou na stoupacícm vedení. Takový rozvod v dnešní době neumožňuje přímý rozvod satelitních signálů každému účastníkovi. Obvykle tento starší rozvod (sice s "odřenýma ušima") podle aktuálního stavu zvládne alespoň rozvod klasických signálů DVB-T2, tedy pozemního vysílání.

A právě toho lze s výhodou použít. Existuje zařízení zvané transmodulátor, které umí přijmout satelitní signál (respektive celý satelitní transpondér, tedy celý balík programů), tento signál zpracuje a na výstupu "vyrobí" nový balík programů (nám dobře známý pozemní multiplex) v běžném pásmu, který je i historický rozvod schopen přenášet a rozvádět.

Tyto transmodulátory vyrábí celá řada světových výrobců anténní techniky s různými vlastnostmi, především počtem přijímaných satelitních transpondérů (vysílačů) a výstupních multiplexů. Sám používám výrobky firmy Fracarro, se kterými mám velmi dobrou zkušenost (viz příklad níže). Podrobný technický popis přesahuje cíl tohoto příspěvku, ale zdůraznil bych alespoň možnost dálkové správy, kdy lze dělat v případě potřeby nezbytné programové zásahy na dálku, tedy efektivně a rychle.

Použitou technologii lze samozřejmě osadit i v objektech, kde žádný rozvod signálů není realizován (příliš staré nebo naopak příliš nové domy), pak jej lze nahradit třeba provizorním rozvodem (který bude v budoucnu nahrazen finálním řešením), ale tím se poněkud ztrácí láce celé realizace.

Ukázka transmodulátoru

Výrobek na obrázku umožňuje přijmout 4 satelitní vysílače (tranpondéry), zpracovat jejich obsah (až desítky programů) a na výstupu "vyrobí" 4 "pozemní" multiplexy se satelitními programy. Tento signál je následně sloučen s již rozváděnými programy. Výstupní signály jsou v normě DVB-T, umí je tedy zpracovat i starší televizory, což je v námi uvažovaném případě výhodou.

transmodulátor

Technické řešení

Samo technické řešení je svým způsobem jednoduché. Signál ze satelitní antény je přiveden do transmodulátoru, zde je zpracován a výstup z transmodulátoru je vhodným způsobem sloučen se zdrojem (například stávající technologie společné antény) již rozváděných programů nebo je rozváděn samostatně. 

Schematicky společně s výčtem komponent a přibližnou cenou je popsán příklad příjmu jedné ze dvou družic na tomto příkladě. Lze navrhnout minimálně dvě varianty, a to příjem pouze z jedná družice, případně obou vhodných. Budou se lišit samozřejmě počtem dostupných programů, mírně použitými komponenty a především výslednou cenou.

 

Praktická realizace

Sama realizace rozšíření společné antény o příjem desítek ukrajinských programů ze satelitu a následná distribuce ve formě pozemních multiplexů ve standartním pásmu nečiní žádné potíže.

Spočívá v osazení paraboly na vhodném místě objektu například na stožár společné televizní antény (je-li k dispozici) nebo na jiné vhodné místo. Vzhledem k malému průměru paraboly je omezujícím faktorem pouze přímá viditelnost (bez překážek typu vysoké zástavby, stromů a podobně) směrem na jih. Ani mechanické uchycení antény není vzhledem k rozměrům a váze antény (srovnatelná s parabolami pro individuální satelitní příjem) žádným oříškem. Kabel od antény je veden nejkratší cestou k transmodulátoru, který se obvykle umístí přímo do stávající technologie společné televizní antény. Výstup z transmodulátoru je pak sloučen vhodným prvkem se stávajícím výstupem společné televizní antény a sloučený signál je již dále rozváděn po domě. Na každé účastnické zásuvce jsou pak dispozici všechny signály.

Vzhledem k jednoduchosti realizace je předpoklad, že celá montáž, zapojení, naprogramování a zprovoznění zabere maximálně jedno dopoledne.

Závěrem

Cílem tohoto příspěvku bylo seznámit zájemce především z řad majitelů domů s možností zvýšení komfortu ubytovaných lidí formou distribuce řady televizních programů v jejich rodném jazyce.

Významnou přidanou hodnotou použitého řešení je fakt, že výstupní kanály transmodulátoru jsou v původní normě DVB-T (DVB-T2 televizory ji pochopitelně dokážou zpracovat také). Zásadním benefitem je skutečnost, že těchto televizorů je dostatek za minimální ceny (dostupné i pro rodiny uprchlíků), nehledě na možnost darovat starší televizor při koupi nového. Podobných (ještě funkčních) starších televizorů jsou plné sběrné dvory. Zde by byl jistě prostor pro neziskové a charitativní organizace, které by uprchlíkům mohly se získáním podobného staršího výrobku pomoci.

Ani v případě změny podmínek, kdy může například dojít k odstěhování původních ukrajinských uprchlíků a nastěhováním obecně kohokoli jiného, bych se znehodnocení investice do této technologie neobával. Není nic snažšího než otočit satelitní anténu na jinou požadovanou družici s distribucí jiných programů využít zařízení k uspokojení zájmů jiné skupiny uživatelů. S přihlédnutím ke skutečnosti, že transmodulátor může být doplněn o dekódovací modul pro příjem kódovaných programů, je patrné, že variabilita tohoto systémuje umožňuje řešit celou řadu požadavků v oblasti příjmu satelitních programů a jejich následnou distribuci v systému společné televizní antény.

Montáž této technologie jsem schopen po domluvě zajistit kdekoli na území ČR.

Pokud vás tato nabídka oslovila, kdykoli mne kontaktujte telefonicky na 605 240 909, na chatu, emailem.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.