Zavolejte mi kliknutím zdarma phone-solid.svg

K úplném výpadku satelitního příjmu ještě jednou a podrobněji

Nedávný předvánoční totální výpadek satelitního příjmu (od pátku 22.12 s maximem v sobotu 23.12 a s dozvuky na Štědrý den) postihl opravdu obrovský počet uživatelů bez ohledu na jimi používaného satelitního operátora. Výpadek samozřejmě neměl se satelitními operátory nic společného, byl způsoben prostou ztrátou satelitního signálu v místě příjmu.

O vyjímečnosti situace asi nejlépe vypovídá graf návštěvnosti mého webu ze dne 23.12.2023. Denní počet návštěvníků mých stránek se pohybuje v rozmezí 200 až 300, v inkriminovaný den však vylétl na rekordních 2000. Nejčastěji vyhledávaná fráze byla "bez signálu" a "totální výpadek satelitního příjmu". Telefonátů a dotazů na chatu byl ten den desítky, ne každému však bylo možno pomoci.

statistika návštěvnosti webu

Příčinou výpadku bylo husté sněžení a sníh na parabolách

Počasí bylo opravdu extrémní, jak nakonec ukazuje i snímek meteorologických radarů z onoho dne. Prakticky na celém území republiky huastě sněžilo a sníh díky kombinaci dalších faktorů (teplota, vlhkost, síla a směr větru) ulpíval na parabolických anténách.

zasněžená parabola

meteo radar

Husté sněžení způsobilo enormní zvýšení útlumu přenosové trasy z družice směrem k Zemi, sníh, který ulpěl na parabolických anténách pak zmenšil aktivní plochu paraboly. Výsledkem pak bylo fatální snížení úrovně signálu z družice, které neumožňovalo žádný příjem.

Přesto byl příjem v drtivé většině případů možný a uživatelé si mohli za výpadek sami

Velmi odvážné tvrzení, že? Bohužel je ale pravdivé a vychází z každodenní praxe technika. Drtivá většina uživatelů satelitního příjmu totiž (aniž by o tom ovšem měla sebemenší povědomí) má svou přijímací anténu (parabolu) v takovém stavu, že ta pracuje i v optimálních podmínkách (za jasného počasí) na pokraji použitelnosti bez jakékoli rezervy.

Za normálního počasí je tak příjem bezchybný, ale sebemenší déšť nebo hustší mraky již způsobují výpadky signálu. V extrémním počasí pak samozřejmě dojde k výpadku totálnímu.

Čím je to způsobeno a jak docílit nápravy

Je obecně známo, že nasměrování paraboly na družici by mělo být co nejpřesnější, což v řadě případů (potvrzuje to i moje zkušenost z praxe) opravdu není. Nasměrování paraboly a nastavení celého anténního systému pro optimální příjem z družice je záležitost poněkud komplexnější, a proto jsem jí věnoval samostatný příspěvek Nepodceňujte optimální nastavení satelitní antény. Vřele doporučuji všem, které výpadky (od "kostičkování" obrazu až ke ztrátě signálu jako takového) trápí i za běžného počasí.

Považujete uvedené informace za přínosné ? Podělte se o ně s ostatními prostřednictvím sociálních sítí !

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.