Zavolejte mi kliknutím zdarma phone-solid.svg

Příspěvky s tématem telefonování přes pevnou linku po internetu vzbudily značný zájem a řadu reakcí, kdy jsem zaznamenal mnoho telefonátů s různými dotazy.

Společným jmenovatelem se ukázal zásadní problém, kdy řada tazatelů uváděla, že nastavení IP telefonního přístroje může být pro ně problém. I založení uživatelského účtu u IP telefonního operátora by mnohým činilo potíže. 

Na druhou stranu řada tazatelů uvedla naprosto zásadní důvody, pro které pevnou linku poptávájí a proč je pro ně z řady důvodů nezbytná.

Pro většinu z nás je těžké si dnes představit, že existují místa, kde signál mobilního operátora v podstatě není nebo je na hranici použitelnosti, a potom je dostupnost telefonních služeb v daném místě buď nemožná nebo nespolehlivá. Přitom existuje mnoho povolání, kde je dostupnost takových služeb nezbytná a v řadě případů je přímo předpokladem pro výkon práce.

Rozhodl jsem se proto vyjít vstříc těm uživatelům, kteří pevnou linku naléhavě potřebují, avšak odrazuje je technická náročnost, kde povšechná znalost používání internetu k nastavení telefonování po internetu skutečně nestačí.

Vynechám tedy variantu, kdy mírně pokročilý uživatel disponuje patřičným routerem, který umožňuje IP telefonii, a popíši možnost získání IP telefonu včetně telefonního čísla pevné telefonní linky klasickému uživateli internetu.

Tato varianta je popsána na těchto stránkách v příspěvku Pevná linka prakticky zdarma.

Předpokládá se (pochopitelně), že zájemce o telefonování po internetu je vybaven funkčním připojením k internetu. Je úplně jedno, zda toto připojení je realizováno nějakým wifi poskytovatelem, přes pevnou linku nebo v poslední době hojně nabízeným bezdrátovým připojením přes mobilní operátory.

Předpokládejme tedy klasickou situaci, kdy na pracovním stole máme počítač, který je připojen síťovým kabelem ke směrovači (routeru) a tím i k internetu. Nic samozřejmě nebrání tomu, abychom telefon připojili samostatným Ethernet kabelem přímo do routeru, pokud si na to uživatel jednak troufám a jednak je-li v routeru volný port (zásuvka). Potřebný Ethernet kabel odpovídající délky lze koupit v prodejnách elektro. Pouze pro úplnost dodávám, že exitují modely IP telefonních přístrojů, které kromě připojení kabelem disponují i wifi. Takový telefonní přístroj lze pak připojit bezdrátově, avšak wifi připojení je většinou k dispozici až u vyšších, tedy dražších, modelů.

Pro pořádek zopakuji, co je k telefonování přes internet zapotřebí :

 • funkční připojení k internetu
 • účet u poskytovatele internetové IP telefonie. Sám používám a doporučuji odorik.cz
 • speciální IP telefonní přístroj

Těm, kteří mají zájem o pevnou telefonní linku přes internet proto nabízím možnost, kdy :

 1. U společnosti odorik.cz zřídím na základě předaných údajů uživatelský účet na jméno zájemce. K tomuto kroku je třeba následující údaje : jméno, adresa, mobilní číslo a funkční email. Jméno asi nepotřebuje vysvětlivku, adresa je nutná k identifikaci účastníka v případě volání na nouzová čísla (policie, záchranka, hasiči), mobilní číslo slouží k vytvoření PINu u odorik.cz a email slouží k potvrzení, případně k dalším službám například typu informace o zmeškaném volání a podobně. Telefonního operátora odorik.cz jsem zvolil záměrně, protože jej sám řadu let využívám a jsem plně spokojen. 
 2. Na nově vytvořený účet u odorik.cz převedu 100.-Kč, protože přidělení vnitřní odorik linky je zapotřebí 5.-Kč, k přidělení pevné linky pak 20.-Kč. Na hovorné tím pádem zbyde 75.-Kč, které si následně uživatel navýší podle potřeb sám. Ceník hovorného operátora odorik.cz naleznete na stránce zde.
 3. Objednám vybraný IP telefonní přístroj u dovozce JOYCE (viz níže). Tento telefonní přístroj nastavím s údaji od provozovatele odorik.cz (viz předchozí bod).
 4. Tak nastavený telefonní přístroj zašlu na dobírku zájemci spolu se všemi údaji k vytvořenému účtu u provozovatele odorik.cz tak, aby si je mohl dle libosti případně změnit ( PIN, doplnit hovorné a podobně).

Pro telefonování přes internet je třeba speciální telefonní přístroj, který se v žádném případě nedá nahradit například tím, který jsme před lety používali pro telefonování přes klasickou telefonní linku.

Jedná se o takzvaný IP telefon, který používá k telefonování přes internet speciální protokol. Těchto přístrojů existuje celá řada různých značek, provedení  a funkcí. Samozřejmostí je zobrazení čísla volaného, tvorba řady telefonních seznamů pro rychlou volbu, různá vyzvánění a podobně.

IP telefonie dovoluje na rozdíl od běžné telefonní linky řadu vymožeností, jako je například videohovor, konference s více účastníky najednou a podobně. Nebudu zde tyto možnosti podrobně popisovat, jednak má tento příspěvek pojednávat pouze o základu IP telefonie, jednak každý uživatel se používáním IP telefonie těchto "vymožeností" snadno dobere sám.

Vybral jsem proto z řady různých telefonních přístrojů jeden typ od výrobce Yealink, typ SIP T31. Dodavatelem je společnost JOYCE, která je výhradním dodavatelem této značky v ČR.

Jedná se jednoduchý a cenově dostupný IP telefonní přístroj, který disponuje řadou fukcí a přesto jeho ovládání zvládne jistě každý.

Cena tohoto přístroje u JOYCE je 1.485.-Kč včetně daně.

Yealink T31

Popis telefonního přístroje od dodavatele  JOYCE :

Tento moderní telefon v atraktivním designu je vhodný do kanceláře i pro domácí použití.Je vybaven 2,3" podsvíceným LCD grafickým displejem s rozlišením 132x64 pixelů a duálním 100 Mb/s switchem. Nabídne Vám 2 SIP účty a velký telefonní seznam na 1000 kontaktů, včetně podpory XML a LDAP seznamů. Pro větší uživatelský komfort tu najdete také 2 programovatelná tlačítka.

Technologie Optima HD Voice zajišťuje vysokou kvalitu přenášeného zvuku, plně využívá také pokročilé bezpečnostní normy a šifrování (TLS/SSL).

Nová řada telefonů T3x poskytuje ničím nerušenou komunikaci díky technologii Smart Noise Filtering, která odstraňuje veškeré ruchy a šumy z okolí a zajišťuje tak vynikající kvalitu přenášeného zvuku.

Novinkou je také sjednocený firmware a inetgrace s platformou Yealink Device Management, díky které se telefony řady T3x snadno nasazují a spravují, což značně sníží náklady na provoz a údržbu.

Telefon je možné postavit na stůl či přichytit na zeď, máte jej tak kdykoliv snadno po ruce.

Yealink SIP-T31 má českou i slovenskou lokalizaci displeje i web managementu, jeho ovládání je jednoduché a intuitivní.

Podpora IPv6, duální 100Mb/s ethernetový port, kompatibilita s významnými IP PBX systémy (3CX, Asterisk), atd. zaručují uplatnění tohoto telefonu i v nejmodernějších síťových infrastrukturách.

Oproti svému předchůdci, tedy telefonu T21 E2 Vám nabízí zcela nový atraktivní design. Změny však najdete i uvnitř tohoto telefonu, kde proběhla kompletní výměna HW a přidání několika nových funkcí, díky kterým jsou telefony rychlejší a výkonější.

Telefon Yealink SIP-T31 nepodporuje PoE napájení! Síťový adaptér je součástí balení.

Pro informaci přidávám link na eshop Joyce, ke kde je možno vidět, případně objednat jiné typy IP telefonů. Další typy IP telefonů

Připojení nastaveného IP telefonního přístroje je již snadné :

1. Odpojíme síťový kabel ze svého počítače (případně použijeme samostatný Ethernet kabel z routeru nebo switche)

2. Tento síťový kabel připojíme do Ethernet portu IP telefonu označeného jako "Internet"

3. Počítač propojíme s telefonem pomocí dodaného síťového kabelu

4. Síťový adaptér IP telefonu zasuneme do zásuvky

5. Po naběhnutí telefonu (otázka cca 20 sekund) je telefon připraven k provozu a je plně funkční s dodaným číslem pevné linky.

6. Připojení počítače k internetu zůstávává plně funkční díky "rozbočovači" (správně switch) v telefonu.

Cena za takto dodaný a nastavený IP telefonní přístroj včetně telefonního čísla je 2.800.-Kč. Tato cena obsahuje :

 • založení potřebného účtu u telefonního operátora včetně poplatků a kreditu na další volání 75.-Kč
 • moderní IP telefon Yealink T31 včetně konfigurace
 • Ethernet kabel 2 m
 • cena obsahuje poštovné, balné a doběrečné

Pokud máte k nabízené službě jakékoli dotazy, kdykoli mě kontaktujte telefonicky na 605 240 909, emailem nebo přes chat.

Přidat komentář

Přehled komentářů

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.