Zavolejte mi kliknutím zdarma phone-solid.svg

Změna parametrů Skylink

Dne 22.května 2024 došlo k poměrně zásadní změně vysílacích parametrů u některých transpondérů přenášejících signál z družice směrem k divákovi. Změny se týkají i uživatelů satelitní platformy freeSAT, kteří již přešli na distribuci programů z pozice 23,5 stupňů východně, tato pozice je pro obě platformy shodná.

Parametry transpondéru

Na družici jsou umístěny vysílače, které vysílají signály směrem k Zemi k divákovi.

Základní parametry těchto vysílačů jsou :

kmitočet, polarizace, symbolová rychlost, FEC, norma, pilot

Aby satelitní příjem fungoval, musí mít přijímač nastaveny shodné parametry jako vysílací transpondér. Pokud je jen jeden z parametrů odlišný, není příjem možný.

satelit astra

Důsledky změny technických parametrů

Satelitní přijímač (a je naprosto jedno, zda se jedná o externí set top box nebo televizor se satelitním tunerem) má uloženy parametry vysílačů na družici (transpondérů) a umožňuje sledování programů, které jsou těmito vysílači přenášeny.

Pokud dojde ke změně těchto parametrů zásahem operátora, je nutno je správně nastavit i na straně přijímače. Pokud je satelitní přijímač nebo televizor vybaven funkcí FastScan, žádná akce ze strany uživatele není zapotřebí, set top box i televizor si stáhne z takzvaného domovského transpondéru všechny potřebné údaje a naladí programy automaticky na základě nových parametrů.

Zcela odlišná je však situace u set top boxů a televizních přijímačů, které funkci FastScan nemají, u těch je třeba parametry jednotlivých transpondérů nastavit podle nových hodnot a následně naskenovat (naladit) znovu. Pokud by uživatel nenastavil nové parametry transpondéru, nebude příjem programů z tohoto transpondéru možný, na původní předvolbě daného programu to bude vypadat, jako by vysílání programu skončilo.

Přehledná tabulka změn technických parametrů

V následující tabulce najdete kompletní nové parametry transpondérů, kterých se změna týká, červeně v závorce je pro informaci uvedena dosud používaná již neplatná hodnota.

PROGRAMY KMITOČET (MHz) POLARIZACE FEC

SYMBOLOVÁ

RYCHLOST

(kS/s)

NORMA PILOT
AMC, Cartoon Network, CNN Prima NEWS HD, CS Film, CS Horror, Disney Channel, DocuBox, ducktv, Epic Drama HD, FilmBox, Nick Jr Czech, Nova Sport 3, Nova Sport 4, Paramount Network, Prima KRIMI HD, Prima LOVE HD, Prima MAX HD, Prima Show, Prima STAR, Prima ZOOM HD, Senzi, TV Paprika 11934 V 3/4

29900

(27500)

DVB-S2 / 8PSK

ON

Cartoonito, FightBox, Mezzo HD, Travelxp HD 11739 V

3/4

(2/3)

29900 DVB-S2 / 8PSK

ON

(OFF)

Nautical HD 11856 V

3/4

(2/3)

29900 DVB-S2 / 8PSK

ON

(OFF)

Arena Sport 2 HD, CANAL+ Action, CANAL+ Sport, Markíza International, Nova Fun HD, Nova Gold, Nova Lady, Nova Sport 2, Penthouse Gold, Penthouse Reality TV 11973 V

3/4

(2/3)

29900 DVB-S2 / 8PSK

ON

(OFF)

Arena Sport 1 HD, Cinemax, Film Europe HD, FilmBox Extra HD, FilmBox Family, Golf Channel, History HD, Hobby TV, JimJam, LALA TV, Newsmax HD, Retro, Šlágr Premium HD, TV Spark, Viasat Explore 12012 V

3/4

(2/3)

29900 DVB-S2 / 8PSK

ON

(OFF)

A11, AXN, Barrandov Krimi, Fishing and Hunting, HBO, Kino Barrandov, Love Nature HD, MTV Europe CZ, National Geographic HD, National Geographic Wild HD, ÓČKO, ÓČKO STAR, Spektrum HD, Sport 2 HD, Stingray CMusic, TV Barrandov HD, VIXEN HD 12090 V

3/4

(2/3)

29900 DVB-S2 / 8PSK

ON

(OFF)

Cinemax2, Film Europe+ HD, Film+, FilmBox Premium HD, FilmBox Stars, HBO2, HBO3, LEO TV, Minimax, Mňam TV, STORY4 HD, TV8 HD, Viasat History HD, Viasat Nature HD 12109 H

3/4

(2/3)

29900 DVB-S2 / 8PSK

ON

(OFF)

Earthx TV, Man-X 12129 V

3/4

(2/3)

29900 DVB-S2 / 8PSK

ON

(OFF)

CANAL+ Sport 2, ČT :D HD, ČT art HD, ČT Sport HD, ČT1 HD, ČT2 HD, ČT24 HD, TV Lux HD 12344 H

3/4

(2/3)

29900 DVB-S2 / 8PSK

ON

(OFF)

Co dělat, pokud se tato situace týká právě vás

Jak bylo řečeno, změna nastavení parametrů vysílacích transpondérů se dotkne výlučně uživatelů, kteří si ladí programy Skylink, resp. freeSAT (pokud již přjímají programy platformy freeSAT z orbitální pozice 23,5 stupňů východně) na starších set top boxech či televizorech ručně sami. Po změně parametrů transpondérů jim tyto programy prostě hrát nebudou.

Konkrétní návod jak situaci vyřešit neexistuje, konkrétní postup je u každého satelitního přijímače nebo televizoru daný jeho typem a nejlépe je postupovat podle návodu výrobce. Obecně jde o to, že je třeba v nastavení přijímače nebo televizoru změnit nastavení dotčených transpondérů podle nových parametrů a provést nové vyhledání programů. V řadě případů dojde k tomu, že se "rozhází" pořadí naladěných programů, dojde k naladění i nežádoucích progframů, které bude nutno následně smazat ... atd, atd. Kdo již v minulosti ručně ladil všechny programy satelitního operátora a následně je třídil, ví, o čem mluvím. Zkrátka, taková optimalizace satelitní kapacity ze strany operátora je pro uživatele starších přístrojů lahůdka.

Jak se tato změna parametrů dotkla uživatelů

Tato změna parametrů vysílání Skylinku se dotkla velkého množství uživatelů, a to ne vždy komforním způsobem. Sám bych jí hodnotil jako nejméně podařenou za několik posledních let. Vzhledem k tomu, že mne kontaktovaly stovky bezradných uživatelů, pokusil jsem se shrnout opakující se problémy v příspěvku Shrnutí dopadu změn parametrů Skylink.

Nedaří se, nevíte jak na to ?

Pokud se vám stane, že se úprava parametrů nevede nebo vůbec netušíte, o čem je řeč, kdykoli mě kontaktujte, pokusíme se společně najít řešení.

Považujete uvedené informace za přínosné ? Podělte se o ně s ostatními prostřednictvím sociálních sítí !

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.