Zavolejte mi kliknutím zdarma phone-solid.svg

Změna technických parametrů vysílání Skylink

aneb

poučení z krizového vývoje

Ve středu 22.května 2024 provedl Skylink úpravu technických parametrů několika vysílacích transpondérů. Nebudu zde opakovat, kterých transpondérů se změna týkala ani jejich nové parametry, jsou to informace již dostatečně známé, viz třeba Změna parametrů Skylink.

Dovolím si tvrdit, že tato technická změna byla asi tou nejhůře zvládnutou ze strany Skylinku za posledních mnoho let (a že těch různých změna přeladění bylo!). Soudím tak podle těch stovek telefonátů a dotazů přes chat, kterých bylo tolik, že jsem takové množství dosud nezaznamenal.

Vedlo mne to proto k myšlence, rozebrat důsledky takového kroku, protože vzhledem k množství byla celá řada reakcí stejná a měla stejnou příčinu.

Co mohlo být lépe ze strany Skylinku

Nechci samozřejmě sahat někomu do svědomí, ale zcela určitě technici Skylinku vědí, že většina satelitních přijímačů a moderních televizorů aktualizuje programy v nočních hodinách (např. standartní nastavení u TV Samsung je v 02,00 hod).

Aktualizace parametrů transpondérů však proběhla ve středu v ranních hodinách, tím pádem všechny televizory takto nastavené (a jedná se nastavení výrobce) zůstaly po celou středu neaktualizované a aktualizace proběhla až v noci ze středy na čtvtek a zděšení uživatelé sháněli pomoc kde se dá.

Možná nebylo možné aktualizaci provést ihned po půlnoci, nevím, třeba měl Skylink vážné důvody pro ranní hodiny.

skylink logo

Jaké poznatky změna parametrů přinesla

Podle stovek telefonátů a dotazů na chatu bych problém této technické změny parametrů transpondérů rozdělil do několika skupin:

  • majitelé moderních televizorů vybavených funkcí FastScan, kteří sice měli televizor v pohotovostním režimu, leč z důvodů načasování ze strany Skylinku nové ladění proběhlo až následující noc.

  • majitelé moderních televizorů vybavených funkcí FastScan, kteří po ukončení sledování večerního vysílání vytáhnou televizor ze síťové zásuvky případně vypnou síť vypínačem na prodlužovacím přívodu. I takových bylo nepočítaně a protože valná většina uživatelů nebyla technicky schopna spustit automatické ladění Skylinku, stačilo počkat do druhého dne, kdy ladění proběhlo automaticky samo.

  • majitelé modernějších televizorů, které byly sice vybaveny funkcí FastScan, leč změna parametrů naladění u nich automaticky neproběhla. Jednalo se o starší modely značek LG, Philips a Panasonic (podotýkám, že se jedná o telefonické informace od uživatelů, na nějaké podrobnější vyptávání a zkoumání příčin nebyl prostě čas).

  • uživatelé externích satelitních přijímačů značky Gosat měli obecně smůlu, problém s funkcí FastScan jsem zaznamenal u většiny modelů této značky, kdy automatické naladění podle nových parametrů neproběhlo vůbec. Na opravu se nabízely dvě možnosti, a to přímá editace parametrů transpondéru prostřednictvím menu přijímače, případně uvedení přijímače do továrního nastavení a následná jeho rychlá počáteční konfigurace, což se paradoxně ukázalo pro uživatele jednodušší. Podle telefonických pokynů to hravě zvládla i poměrně dospělá (84 let) uživatelka.

  • majitelé úplně starých modelů externích satelitních přijímačů bez funkce FastScan, kterým nezbylo než se pokusit o manuální opravu parametrů transpondérů, což občas nebylo možné, protože se jednalo o starší uživatele, kteří si netroufli na opravu údajů podle telefonických instrukcí.

A kde je to poučení ? Tady 

  • pokud máte moderní televizor se satelitním tunerem a funkcí FastScan, doporučuji neodpojovat ho večer ze sítě a vypínat ho raději dálkovým ovladačem do pohotovostního stavu. Obecně odpojovat takové spotřebiče od sítě nedává při každodenním užívání žádný smysl, úspora energie je zanedbatelná a naopak tento způsob vypínání televizoru (set top boxu a podobných spotřebičů) prokazatelně zkracuje živostnost napájecího zdroje. 

  • majitelům starších modelů televizorů vybavených funkcí FastScan (u kterých aktualizace neproběhla) bych doporučil výměnu kovového dekódovacího modulu se zasunutou plastovou kartou za modernější modul NAGRA CAM 803, který "umí" funkci FastScan sám o sobě a nechat ladění funkcí FastScan právě na tomto modulu. Z ohlasu uživatelů nebyl ani jeden, kde by ladění pomocí tohoto modulu selhalo.

  • rozhodně se vyplatí (ve všech případech) dbát na to, aby televizor, případně satelitní přijímač měl vždy (pokud je to možné vzhledem ke stáří výrobku, neboť podpora výrobce není nekonečná) vždy měl poslední verzi firmwaru, respektive operačního systému včetně všech vydaných aktualizací. Automatické aktualizace přes internet se povolují v menu televizoru a bývají standartně povolené. Jak na takovou aktualizaci firmwaru televizoru přes internet případně s použitím flash paměti je popsáno v příspěvku Aktualizace firmwaru televizoru.

  • majitelé opravdu starých externích satelitních přijímačů bez funkce FastScan by měli vážně zauvažovat o jejich obměně za moderní výrobek, případně zvážit pořízení nového televizoru se zabudovaným satelitním tunerem. Pořízení nového satelitního přijímače se může zdát samozřejmě levnější, jedná se o částku cca 2.500.-Kč, ale uvažte, že ke starému televizoru pořídíte novou krabičku za uvedený peníz a starší televizor se náhle odporoučí na věčnost. V tom případě vás stejně čeká pořízení nového televizoru (v drtivé většině již vybaveného satelitním tunerem) a externí krabička zůstane na ocet. Nehledě na to, že pořizovací cena nového satelitního přijímače představuje cca čtvrtinu ceny nového televizoru slušné značky a velikosti úhlopříčky. Něco málo k výběru nového televizoru najdete v příspěvku Vybíráme televizor.

  • pro majitele externích satelitních přijímačů Gosat (a těch bylo naprostá většina) zázračnou radu nemám. Je otázka, zda budoucí aktualizace Syklinku budou probíhat bez problémů jako dosud nebo došlo u Skylinku ke změně parametrů automatického ladění a tyto přijímače budou odsouzeny k záhubě. Nechce se mi tomu příliš věřit, ale vyloučit se to vzhledem ke stáří těchto výrobků rozhodně nedá. Ať tak či tak jejich podpora ze strany Skylinku jednoho dne skončí.

  • s překvapením jsem zjistil, že řada uživatelů používá dodnes poněkud bizarní kombinaci satelitního příjmu, tedy moderní televizor vybavený vším potřebným ve spojení s muzeálním externím satelitním přijímačem. Naposledy jsem takovou kombinaci viděl na vlastní oči dnes při servisním zásahu (televizor Sony s úhlopříčkou přes dva metry, loňský model, v kombinaci s přijímačem Gosat 7060). Tato kombinace smysl věru nedává. Pokud uživatel není fanda rúzných specialit z orbitální dráhy a jde mu pouze o pohodlné sledování nabídky Skylink (případně jiného operátora), jediným smysluplným řešení je dekódovací modul vložený do televizoru. Více o této problematice v příspěvku Externí SAT přijímač nebo moderní TV se SAT tunerem ?

Máte externí satelitní set top box GOSAT ?

Jak je výše uvedeno, tyto satelitní set top boxy jsou sice vybaveny funkcí FastScan, která v tomto případě ovšem fatálně selhala. Nemá smysl nyní pátrat, zda je vina na straně Skylinku (o čemž jsem bytostně přesvědčen) nebo ve starém firmware přístroje případně jeho koncepci jako takové. Nejdůležitější pro uživatele těchto set top boxů dosáhnout rychle plné funkčnosti.

Proveďte proto tovární nastavení přijímače a opětovnou instalaci !

Pokud si na to sami netroufáte, zavolejte mi na 605 240 909 a já vás touto instalací milerád provedu, není to nic složitého. Váš satelitní přijímač bude opětovně naladěn se správnými parametry.

Považujete uvedené informace za přínosné ? Podělte se o ně s ostatními prostřednictvím sociálních sítí !

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting