Princip a zásady výběru satelitních programů k rozšíření STA
Myšlenka rozšíření programů společné televizní antény o programy šířené satelitní distribucí není nijak nová, ale existují zde dvě základní omezení. Smyslem tohoto příspěvku je objasnit postup, jak vybrat satelitní programy pro případné rozšíření společné televizní antény a upozornit na pravidla, bez kterých se přitom neobejdeme.
Zásadní rozdíl je, pokud chceme obohatit společnou televizní anténu nekódovanými televizními programy nebo programy kódovanými. Podotýkám, že veškeré zde uváděné informace se vztahují POUZE k legálnímu způsobu rozšíření programové nabídky.
A o jakých programech, lépe řečeno programové skladbě, vlastně mluvíme ?
Předpokládám, že doba, kdy lid prahnul po německy mluvících programech, kde se večer alespoň (dámy prominou) objevilo obnažené ňadro, je snad pryč. Pokud tedy bude řeč o rozšíření programové nabídky naší průměrné (takové české, střediskové) společné antény, mám jednoznačně na mysli česky mluvící televizní programy, které samy o sobě asi nebudou trháky, ale nabídku pozeního televizního vysílání obohatí a rozšíří o mix různých zaměření. Něco málo pro děti, nějaká dechovka pro pamětníky, něco přírody a kutilství, nějaký film.
Pokud bychom řešili programovou nabídky pro hotel či penzion v pohraničí, který cílí na německé turisty, byla by situace naprosto odlišná, ačkoli technické řešení je stále to samé. Zrovna tak to platí například pro bytový dům obývaný nějakou národnostní menšinou, která bude mít zájem samozřejmě sledovat televizní programy ve své mateřštině. Aktuálně se to týká samozřejmě ukrajinských uprchlíků, ale také třeba vietnamské komunity a podobně.
Veškeré zde uváděné příklady jsou pouze ilustrativní.