Tento příspěvek je především určen zájemcům z našeho regionu, to znamená Hořice a okolí.

Již delší dobu pozoruji, že zájem diváků o satelitní a především IPTV (tedy sledování TV programů přes internet) upadá a množí se dotazy na další alternativy.

Důvod je jasný - nabídka satelitních i IPTV operátorů je vždy placená, neexistuje v současné době žádná možnost přijímat touto cestou žádné programy zdarma, a to ani v nějaké omezené nabídce. Týká se to všech obvyklých programů, o těch sportovních ani nemluvě. 

Právě sportovní programy jsou dnes hlavním zdrojem příjmů satelitních a IPTV operátorů. Je tedy vůbec nějaká možnost obohatit svou programovou nabídku neplacených programů a kde ?

Odpověď je paradoxně jednoduchá - přeci v klasickém pozemním TV vysílání.

Současné pozemní TV vysílání se ( a podle mého názoru neprávem) stalo jakousi Popelkou, o které se příliš nemluví.

Na území ČR lze přijímat v současné době 44 TV programů ve 4 multiplexech. 

V řadě regionů, a náš není výjimkou, je možno přijímat TV programy sousedních států, u nás tedy polské. 

Nejdostupnější z polských vysílačů je vysílač Sněžné Jámy na polské straně Krkonoš.

Vysílá celkem na 4 kanálech, a to 24, 30, 35 a 37 (na všech s výkonem 100 kW), přičemž právě kanál 24 je v našem okolí nejsilnější a s jeho příjmem není tolik technických problémů.

Právě na kanálu 24 z vysílače Sněžné Jámy je vysílán v jednom multiplexu program TVP Sport, a to zdarma.

Nejsem právě skalní příznivec sportovních programů a nedovedu tedy posoudit, zda tento program je nebo není pro českého sportovního fanouška přínosem, proto přikládám link na seznam práv, které tento program vlastní, najdete jej na http://taksiegra.pl/prawa-sportowe-tvp/.

Podle informací, které jsem získal na dalších odborných fórech, vlastní tento program i sublicence na přenosy z budoucích zimních olympijských her. Link na diskusi k tomuto programu na stránkách parabola.cz je ZDE.

Za zmínku také stojí, že v době konání letních olympijských her polská státní televize zřídila dočasný televizní kanál TVP 4K, kde běžely přenosy z LOH v rozlišení 4K, a to taktéž zdarma. I z tohoto důvodu může být příjem polských programů pro diváka zajímavý.

Pokud tedy někdo zvažuje obohacení programové nabídky, překvapivě snadno ji lze doplnit právě tímto programem.

Samozřejmě, že v daném multiplexu jsou vysílány i další programy, které mohou být zajímavé pro další diváky. V řadě míst lze přijímat dokonce všechny 4 polské multiplexy, které mohou přinést pestrou nabídku programů i pro jinou skupinu diváků než jsou sportovní fanoušci.

Zbývá doplnit, že v Polsku dosud neproběhl přechod na normu DVB-T2 (až na nějaké experimentální vysílání), programy jsou proto vysílány v normě DVB-T. Tento fakt však není žádnou překážkou, neboť veškeré nové televizní přijímače DVB-T2 "umí" i původní normu DVB-T a programy vysíláné v této normě bez problémů zvládnou.

Pokud má někdo o příjem tohoto polského sportovního programu (samozřejmě i ostatních polských programů) zájem, kdykoli mě kontaktujte. V uvažovaném místě příjmu prověřím, zda je to reálné, případně navrhnu řešení k realizaci.

Tato možnost se samozřejmě týká i bytových domů a mylých bytovek, kde doplnění tohoto programu (pokud to příjmové podmínky v daném místě dovolí) není žádný technický problém. V řadě případů není společná televizní anténa v těchto objektech funkční, a proto je výhodné spojit rekonstrukci takové společné antény i s jejím rozšířením o příjem polských programů.

Příklad takové rekonstrukce společné televizní antény v bytovce najde zájemce například ZDE .

Přidat komentář

Přehled komentářů

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.