Vážení přátelé,

Během svých cest jsem realizoval v obcích postižených tornádem více než sto nových anténních instalací. Nemohl jsem samozřejmě uspokojit všechny, natož vyřešit situaci jako takovou. Míra postižení byla prostě obrovská. 

Řada obyvatel postižených tornádem samozřejmě v první řadě řešila daleko důležitější úkoly, dostat domy pod střechu a hlavně je učinit obyvatelné před nástávající zimou. Je logické, že montáž antény nebyla v řadě případů na pořadu dne nebo na ní prostě nezbyl čas.

Přichází pomalu zima a přesto by někteří rádi televizní vysílání sledovali. A aby ne, se zimou přichází také Vánoce a to je jistě čas, kdy si každý rád odpočine, o dětech a pohádkách nemluvě.

Já sám se sice zřejmě ještě jednou do postižených obcí vypravím, ale rozhodně nebudu moci uspokojit všechny požadavky.

Přemýšlel jsem, jak zkusit situaci alespoň částečně vyřešit. Platí známé přísloví, že co Čech (a platí to i o Moravácích), to kutil.

Přivedlo mě to na myšlenku vytvořit jednoduchou a vyzkoušenou stavebnici, s jejíž montáží by si měl podle mého názoru poradit každý šikovný chlap.

Vycházel jsem přitom ze znalosti místního prostředí, které jsem poznal během několikaměsíčních montáží a především faktu, že krajina kolem postižených obcí je rovná a neskrývají se tam až na řídké vyjímky žádná úskalí. Koneckonců, stejné komponenty jsem používal a použil bych i nadále já sám.

Morava KIT demo2

Jak by to mohlo vypadat ?

1. Na střechu, balkón, půdu, štít domu a podobně (podle možností každého zájemce) by přišla namontovat dvojice antén se slučovačem :

Anténa Morava KIT ant

Antény jsou dvě z jednoduchého důvodu : jedna české programy, druhá slovenské. Ze slučovače (krabička v popředí) jde pak pouze jeden kabel na půdu nebo přímo k televiznímu přijímači. U antén jsou již potřebné propojovací koaxiální kabely včetně koncovek, které stačí zašroubovat do slučovače.

K montáži antén postačí klíč 10. Směrování antén směrem k vysílači není nic složitého ani kritického, sever si každý dokáže nějakým způsobem najít. 

Co se případných držáků, stožárků (trubek) a podobně týče, existuje nepřeberné množství druhů a způsobů uchycení, která se samozřejmě liší místo od místa. 

V tomto případě bych předal kontakt na svého kolegu přímo v místě (Moravská Nová Ves), který se zabývá bezdrátovým internetem a tímto sortimentem disponuje v široké míře a množství, nehledě na to, že je schopen v tomto případě pomoci zároveň vyřešit i připojení k internetu.

2. Pokud by bylo třeba realizovat tímto způsobem rozvod signálu pro dva a více televizních přijímačů, přibyl by rozbočovač :

Anténa Morava KIT sluč

Na obrázku pro dva, čtyři a osm televizních přijímačů.

3. V případě slabšího signálu nebo rozbočení na více televizorů (protože každé rozbočení užitečný signál zeslabí) by bylo třeba doplnit i zesilovač signálu. Každý zesilavač pak potřebuje napájecí zdroj a lze ho napájet například na půdě v místě rozbočení (pokud je na půdě či v podkroví k dispozici 220V) nebo dálkově přímo po koaxiálním kabelu :

Anténa Morava KIT zes

Možná se může někomu zdát, že se jedná o poměrně komplikovanou záležitost, ale jsem přesvědčen, že průměrně zručný kutil ji musí zvládnout.

Jediná rukodělná činnost, která by byla potřeba je montáž F konektorů na konce koaxiálních kabelů. Potřebný je ostrý nůž a štípačky.

Natočil bych k tomu několik málo instruktážních videí, které by měla montáž a zapojení maximálně usnadnit a popsat veškeré možnosti, které mohou nastat. Podrobný návod krok za krokem bych zveřejnil zde na těchto stránkách i s odpověďmi na časté dotazy.

Zároveň automaticky předpokládám, že bych byl kdykoli k dispozici na telefonu pro případ konzultace nějaké nepředvídané situace, v případě totálního nezdaru bych zřejmě dojel osobně situaci napravit (pokud kovid dovolí).

 

Taková stavebnice by pak měla vyřešit :

- montáž a instalaci antén, jejich sloučení a svod na půdu nebo přímo k jednomu televizoru

- rozbočení na půdě na dva a více televizorů

- napájení zesilovače přímo na půdě (kde je možnost 220V) nebo přímo od jednoho z televizorů.

Ruku v ruce s výše uvedeným bych vytvořil několik variant (přičemž dvojice antén a slučovač je základ stejný pro všechny) :

- anténa pro jeden televizor, t.j.kabel přímo od antény do jednoho televizoru (bez zesilovače, bez napáječe)

- anténa s rozbočení pro dva televizory (bez zesilovače, bez napáječe)

- anténa pro dva a více televizorů (se zesilovačem a napáječem z půdy)

- anténa pro dva a více televizorů (se zesilovačem a napáječem od jednoho z televizorů)

Objednávka by pak mohla vypadat si takto :

Potřebuji variantu 2 a k tomu 25 m koaxiálního kabelu.

Asi vás bude zajímat cena takové stavebnice, nebo chcete-li kompletu. Mám představu, že u nejjednodušší varianty (komplet antény, slučovač) by se mohla cena mohla pohybovat okolo 2.500.- Kč, u varianty pro dva a více televizorů (anténa, slučovač, napájecí zdroj, zesilovač, rozbočovač) pak okolo 4.000.-Kč.

I tyto informace berte, prosím, jako informační, záviselo by to mimo jiné na tom, jak zajistit distribuci. 

Zatím jsem nepřemýšlel na způsobem distribuce (pošta, kurýrní služba, osobní odvoz), protože vše závisí na případném zájmu.

Berto to, prosím, jako nezávazný průzkum a dejte vědět, zda se jedná o něco, co podle vašeho názoru může někomu vyřešit situaci a nebo to byl jen můj bláznivý nápad.

V případě, že zájem bude, jsem schopen tuto taškařici realizovat obratem. Zájemce prosím, aby se, pokud možno, ozvali telefonicky, abychom mohli doladit technické detaily.

Využijte k tomu komentáře níže, email nebo mi prostě zavolejte na 605 240 909. 

Aktualizace 5.12:2021 :

Stavebnici základní verze antén můžete nově zakoupit v eshopu (MENU ->ESHOP).

 

Přidat komentář

Přehled komentářů

  • Stavebnice

    28. 11. 2021 15:19:46 | Roman Zelený

    Dobrý den, pokud budete realizovat líbil by se mi základ na 1 tv. Takže za mě dobrý nápad. Zelený

    Odpovědět

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting