Zavolejte mi kliknutím zdarma phone-solid.svg

Často jsem dotazován, která že ta anténa pro příjem DVB-T2 je nejlepší, nejvýkonnější, zkrátka ta dokonalá. odpověď samozřejmě není jednoduchá. Máme samozřejmě na mysli pásmo UHF a příjem televizních programů.

Síla a kvalita TV sinálu je dána umístěním vysílače a přijímací antény. Je třeba poctivě přiznat, že i dnes v 21.století (kdy je několik desetiletí lidskou nohou pošlapán Měsíc a na Marsu se prohání několik vozítek), stále existují místa, kde je příjem TV vysílání problematický, v krajním případě dokonce nemožný.

Samostatnou kapitolou je pak příjem dálkový, kdy za určitých podmínek lze přijímat i signály ze vzdálených vysílačů.

Jakou anténu, respektive anténní soustavu použít, aby byl výsledek "ke koukání"?

Ve skalních dobách TV příjmu se dalo údajům výrobců televizních antén poměrně věřit a jimi uváděné hodnoty zisku a dalších parametrů odpovídaly skutečnosti. v dnešní době prodává spíše barevný obal s bombastickými nápisy "Digital antenna", "UHD antenna" a podobně. Samotné údaje o zisku někdy chybí zcela, někdy jsou zase mimo realitu.

Protože anténní technika bývá ve velké míře spíše "duchařina", nejlepší cestou k výsledku je praktická zkouška konkrétních typů antén a alespoň základní měření dosažených parametrů. Proto jsem pro provedl několik jednoduchých testů s často používanými anténami a změřil dosažené hodnoty. Nejedná se v tomto případě o profesionální měření, ale na utvoření základního obrázku to jistě postačí.

V místě mého bydliště v Hořicích je možnost příjmu kanálu 46 z Prahy (RS4, je zde vysílána služba Skylink Anténa+) , kdy je tento příjem poměrně stabilní, ale intezita signálu je vzhledem ke vzdálenosti od vysílače (cca 90 km) a jeho malému výkonu bez použití anténní soustavy a předzesilovače k běžnému příjmu nedostatečná. Jedná se tedy o příjem na mezi použitelnosti, kdy se tento signál dá velmi dobře použít k otestování zisku jednotlivých antén.

Všechny antény byly postupně namontovány do stejného místa, stejná byla i délka propojovacích kabelů. Tento postup nelze brát samozřejmě za seriózní měření v tom pravém slova smyslu, ale dává naprosto přesný obrázek o vlastnostech té které antény či soustavy.

Pro porovnání a otestování jsem použil antény běžně dostupné

K otestování jsem použil tyto antény : 

Anténa EMOS EM-2845

Fracarro LP45F

Anténa Solight HN53-LTE

Solight HN53-LTE

Anténa Emme Esse 2145 UC

Emme Esse 2148

dvojče Emme Esse 2148 KIT

Emme Esse 2148 KIT

čtyřče Emme Esse 2148 KIT (2 x dvojče Emme Esse 2148 KIT doplněné o jiný slučovač).

čtyřče Emme Esse 2148

V nejbližšídobě doplním stránku o naměřené hodnoty.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.