Zavolejte mi kliknutím zdarma phone-solid.svg

Mnozí z vás řešili či právě řeší problém, jak moderním způsobem vyřešit rozvod Tv signálu (satelitního i pozemního) ve stávajícím nebo právě stavěném rodinném domě.

Požadavek je v mnoha případech stejný - do každé obytné místnosti dostat signál pozemního i satelitního vysílání tak, aby se případní účastníci nemohli nijak ovlivňovat a všem byly dostupné veškeré dostupné služby a TV stanice, u každé TV zásuvky by mělo být dostupné datové připojení například pro připojení televizoru k internetu.

Shrňme tedy obecné požadavky :

 - rozvod TV a datového signálu do 10 místností

- bude rozváděn pozemní i satelitní signál

- satelitní signál bude umožňovat příjem ze 4 satelitů (třeba z důvodů budoucí volby satelitního operátora)

Návrh řešení :

DSP

Zde vyobrazený výrobek je programovatelný zesilovač, který umožňuje zpracovat několik vstupních signálů (a tyto dokonce převádět na jiné výstupní kanály), obsahuje aktivní LTE a 5G filtr a v neposlední řadě poskytuje dosattečnou úroveň výstupního signálu i pro středně rozsáhlý rozvod signálu.

Vstupní signály jsou jasné, je možno připojit anténu VKV rozhlasu, anténu DAB+ rozhlasu (nebo kanál ze III.TV pásma, které však již u nás není pro šíření TV vysílání používáno) a hlavně má v tomto případě 3 UHF vstupy, lze tedy připojit 3 UHF antény.

Na první pohled se zdá možnost připojení 3 UHF antén pomalu zbytečným přepychem, ale není tomu tak.

Ne každý má to štěstí, že může přijímat všechny multiplexy z jednoho směru a pokud možno ve stejné intenzitě a kvalitě.

Pokud tedy potřebujeme do domácího TV rozvodu "dostat" signály např.českých a polských multiplexů z různých směrů (ke všemu kanálově blízko u sebe), pak je toto řešení naprosto ideální.

Příklad z našeho regionu (Hořice a okolí) :

Můžeme zde přijímat všechny české multiplexy z vysílače Krásné (od nás přibližně jihovýchodním směrem), několik polských multiplexů (samozřejmě ze severního směru) a třeba službu Anténa+ od Skylinku na K46 z Prahy (směr západ). 

Vše se tak dá vyřešit pomocí třech antén do patřičných směrů (kde je potřeba, je možno použít předzesilovač), naprogramovat vstupní a výstupní kanály a výstup programovatelného zesilovače buďto přímo rozbočit do potřebných větví rozvodu v domě, respektive zapojit do vstupu dále popsaného multiswitche, kde dojde ke sloučení se satelitními signály a potřebnému rozbočení.

Programovatelný zesilovač samozřejmě "hlídá" a reguluje vstupní úrovně signálů tak, aby na výstupu byla konstatní úroveň.

Programovatelný zesilovač vyrábí řada výrobců a podle konfigurace a možností se jeho cena pohybuje okolo 7.000.- Kč

LEM DSP-15 5G

V poslední době se objevil  nový výrobek od firmy LEM (viz obrázek výše).

Jedná se o kompaktní programovatelný domovní zesilovač mimořádně vhodný k montáži v rodinném domě, pokud nám vystačí dva vstupy UHF, tedy dvě antény v pásmu UHF. Mimo tyto dva vstupy UHF má další vstup FM a v neposlední řadě také DAB. Výstupní úroveň zesilovače plně pokryje potřeby rodinného domu, respektive středně rozsáhlého rozvodu. Programování se provádí pomocí mobilního telefonu (musí zvládat NFC) pomocí aplikace LEM NFC. Cen okolo 5.000.-Kč. Tento výrobek mohu doporučit, mám s ním jen dobré zkušenosti.

Dalším novým výrobkem je programovatelný zesilovač tradiční španělské "anténářské" firmy TELEVES s označením SMARTKOM.

televes smartkom

SMARTKOM je digitální programovatelný zesilovač (DSP) s automaticky potlačeným LTE700 pásmem určený pro malé televizní systémy. Zesilovač je vybaven digitálním zpracováním kanálů bez kmitočtové konverze s automatickým nastavením zesílení dle zvolené výstupní úrovně v rozsahu 60 až 85 dBµV. SMARTKOM je vybaven trojicí programovatelných VHF/UHF vstupů, kterým lze přiřadit libovolně až 32 vysoce selektivních filtrů s real-time AGC. Ve výbavě zesilovače nechybí ani vstup pro sloučení s FM pásmem (pasivní). Zesilovač sestává ze dvou částí - venkovní jednotky se zesilovačem a vnitřní jednotky obsahující napájecí zdroj a komunikační modul Bluetooth. Nastavování se provádí bezdrátově přes Bluetooth pomocí intuitivní aplikace ASuite pro Android a iOS. Aplikace ASuite je k dispozici v češtině. Zesilovač umožňuje i automatické nastavení, které lze spustit pomocí tlačítka na zesilovači nebo na napájecím zdroji.

Výborný popis a test zesilovače v článku TELEVES SMARTKOM: ZESILOVAČ NEJEN PRO DVB-T2 DIGITÁLNÍ A PROGRAMOVATELNÝ PRO MALÉ TV ROZVODY na webu televizniweb.cz

Cena včetně daně okolo 5.000.- Kč.

Přijímací anténa satelitního systému

Rozvod signálu

LAN koncová zásuvka

Tímto elegantním a moderním řešením získáme v deseti místnostech možnost satelitního příjmu ze čtyř družic a samozřejmě příjem. Zároveň je u každé přípojky možnost datového připojení dvou zařízení s další přidanou hodnotou. Data jsou vedena po stejném koaxiálním kabelu jako TV signál, odpadá tedy další kabel.

Jednu datovou zásuvku s výhodou použijeme pro připojení SMART televizoru, druhou například pro připojení IP telefonu. Rychlost 100Mb je dostatečná pro obě uvažované možnosti.

Pokud do vstupu multiswitche zapojíme výstup výše popsaného programovatelného zesilovače, získáme tak kompletní rozvod všech potřebných signálů jedním kabelem.

Zde je nutné upozornění , protože vždy je "něco za něco".

Pokud potřebujeme rozvádět i signál digitálního rozhlasu DAB+, není možno využít rozvodu dat (internetu) po koaxiálním kabelu, tak jak to tento výrobek umožňuje. III.TV pásmo výrobce multiswitche používá právě pro rozvod dat.

V tom případě použijeme multiswitch stejného výrobce bez možnosti rozvodu dat a data rozvedeme zvláštním kabelem. Logicky použijeme i jiné (klasické) účastnické zásuvky, které doplníme datovými.

Možná na okraj jen malá poznámka. Ačkoli je na obrázku vyobrazena rychlost dat do multiwsitche 1GBit/s, na zásuvkách je k dispozici 100MBit/s. Je samozřejmě uvažováno, že tato datová zásuvka bude používána s největší pravděpodobností smart televizorem, kde tato rychlost naprosto vyhoví. Pokud by někdo požadoval 1GB na zásuvce, musel to již řešit samostatným datovým rozvodem.

Možná si kladete otázku, k čemu je dobrý satelitní příjem ze čtyř satelitních pozic.

Odpověď je velmi jednoduchá.

Již v dnešní době používají satelitní operátoři k přensou programů více družic. Příklad může být například Skylink, který využívá jednak kapacitu na družici ASTRA 23,5°E, dále ASTRA 19,2°E, HOT BIRD 13E a v poslední době také EUTELSAT 9°E.

Pokud bychom chtěli být do budoucna připraveni i na příjem z pozice 0,8(1,0)°W, tedy družice THOR, případně jiné pozice, je použití navrženého multipřepínače nezbytné.

Je samozřejmé, že družice se dají libovolně kombinovat, například příjem SKYLINKU z družic ASTRA 23,5°E a 19,2°E spolu s družicí THOR 0,8°W a doplnit například sledováním volných programů z družice HOT BIRD na 13,0°E. 

Jaké jsou přibližné náklady na realizaci tohoto řešení ?

Popisované řešení pro rozvod satelitního signálu ze čtyř družic (včetně pozemního vysílání) rozvedené do deseti místností včetně datového připojení vyjde na cca 30.000.- Kč (bez montáže). Cenu montáže je možné (bez bližší znalosti podmínek dané instalace) odhadnout do 10.000.- Kč.

V ceně komponent jsou započítany veškerá potřebná zařízení i zde nevyobrazená. Jedná se například o anténu pro pozemní příjem, LTE filtry, zesilovač a podobně.

Popsanou konfiguraci lze samozřejmě libovolně obměňovat, redukovat či rozšiřovat. Například, pokud bychom uvažovali příjem pouze ze dvou družic (SKYLINK ASTRA 23,5°E a ASTRA 19,2°E) s rozvodem pro 6 účastníků, budou náklady na komponenty cca 20.000.- Kč (bez montáže).

Abychom nepojednávali o těchto věcech pouze teoreticky, popsal jsem v následujícím příspěvku realizaci anténního systému na našem rodinném domě.

Jeho parametry, možnosti příjmu, použité komponenty a podobně najdete v příspěvku  Ukázka praktické realizace anténního systému v této rubrice.

Pokud máte k této problematice nějaké otázky, případně chcete vidět podobné řešení "naživo", dovoluji si vás pozvat na setkání fandů televizního příjmu, které se bude konat ve dnech 10.-11.6.2023 v Autokempu v Milovicích u Hořic. Zde bude příležitost potřebné otázky zodpovědět a na vlastní oči posoudit možná řešení. Více informací v samostatném příspěvku Setkání příznivců televizního příjmu.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.