Zavolejte mi kliknutím zdarma phone-solid.svg

Programy Nova Cinema a TV Barrandov po přeladění bez zvuku

V souladu s dřívějším oznámením změnil lucemburský operátor M7 Group, člen CANAL+, distribuci vybraných programů na satelitní platformě freeSAT na satelitech Thor / Intelsat 10-02 (0,8°W/1°W).

Komerční české programy Nova Cinema HD, TV Barradov, slovenská JOJ 24 a veřejnoprávní RTVS Šport skončily pro klienty freeSATu na starých programových pozicích. Všechny tyto stanice jsou klientům zmíněné platformy nadále dostupné už jen z nových vysílacích transpondérů. S přeladěním se zvýší počet HD programů ve slovenské nabídce freeSATu. Stanice JOJ 24 a RTVS Šport jsou z nových parametrů dostupné ve vysokém rozlišení (HDTV).

Přeladění programů se týká diváků freeSATu v Česku a na Slovensku s vlastními set top boxy. Klienti se zapůjčenými boxy od operátora se o přeladění programů starat nemusejí - přístroj si automaticky stahuje novou konfiguraci vysílaných programů.

Řada abonentů zmíněné satelitní platformy freeSAT, kteří používají své vlastní satelitní přijímače, zaznamenala ale zásadní problém - přeladěné programy jim sice hrají, ale bez zvuku.

Čím je to způsobeno

freeSAT v rámci přeladění uvedených programů změnil audio kodek zvuku na moderní formát AAC (více o tomto formátu kódování zvuku na wikipedii) a problém je na světě - starší přijímače si s tímto formátem neporadí a program je tak bez zvuku.

Freesat logo2

Co s tím

Řada uživatelů po dlouhá léta používá k příjmu programů platformy freeSAT starší externí satelitní přijímače, které nejsou například vybaveny ani funkcí FastScan programů freeSAT. Jsou prostě po celou dobu srozumněni s tím, že v případě zařazení nových programů si je ručním laděním doplní sami. Takové přijímače, staré běžně i 10 a více let, prostě ztrácejí krok s dobou a technickým pokrokem na poli satelitního vysílání. Typickým příkladem budiž třeba oblíbený výrobek firmy GOSAT GS7055Hdi, kterých běhá ještě spoustu. jejich koec tak přichází s použitím například jiného kodeku zvuku, v tomto případě formátu AAC, který tyto starší výrobky neumí zpracovat a tím je modernizace posílá do křemíkového nebe.

Ale abychom si odpověděli na položenou otázku - co  tím.

Popravdě žádný technický fígl tyto staré výrobky doplnit o nové a moderní formáty zvuku neexistuje, přesně podle osvědčeného přísloví "starého psa novým kouskům nenaučíš".

Ale pojďme situaci zhodnotit naprosto střízlivě a věcně :

  • máme satelitní anténu (parabolu) nasměrovanou na družici Thor
  • máme starý, do budoucna nepoužitelný, externí satelitní přijímač
  • je jasné, že řešení musí být radikální a dlouhodobé
  • chceme řešení, které nás bude stát co nejmenší námahu a investici

Pokud nutně netrváme z jakéhokoli důvodu na dalším setrvání u platformy freeSAT, pak se elegantní řešení nabízí přímo samo. Dalším operátorem, který pro distribuci programů používá družici Thor, je Telly. Programová nabídka ke obdobná (v případě sportovních programů dokonce bohatší včetně Eurosportů) a finančně je dle mého názoru zajímavější.

Vzhledem k tomu, že původní letitý externí satelitní přijímač dosloužil, je možno u Telly pořídit nový moderní (pronájem i koupě), v případě, že máme (i starší) televizor se satelitním tunerem, doporučil bych místo externího přijímače moderní bezkartový dekódovací modul, který zároveň disponuje funkcí FasScan pro Telly. V tomto případě za cenu cca 1.000.- Kč přejdeme k jinému operátorovi, zbavíme se starého (do budoucna nepoužitelného) přijímače a navíc se nám zvýší komfort ovládání televizoru jedním dálkovým ovladačem, o automatickém ladění programů nemluvě. S parabolou není třeba hýbat. Pro někoho může být taková nenásilná migrace a modernizace zajímavá, nehledě na řadu neveřejných nabídek, které jsou čas od času u Telly dotupné. Samotný přechod na tohoto operátora v tomto případě spočívá pouze ve výměně satelitního přijímače, který se po zapnutí sám aktualizuje a během několika minut můžeme své oblíbené programy dále sledovat. Svůj vysloužilý satelitní přijímač není nutno přímo vyhodit, nadále může posloužit třeba jako vypodložení kývajícího se stolu, na nic jiného se již nehodí.

Více informaci například v sekci TELLY, případně na oficiálních stránkách operátora.

Pokud bychom lpěli na operátorovi freeSAT (z cenových nebo programových důvodů), je nutno pořídit nový přijímač a musíme počítat s tím, že parabolickou anténu budeme nuceni v brzké budoucnosti přesměrovat na družici ASTRA 3B na pozici 23,5 stupně východně. Samozřejmostí je pochopitelně nutnost pořídit nový moderní satelitní přijímač, případně dekódovací modul do televizoru.

Další možností je přejít k operátorovi Skylink, což obnáší opět přetočení parabolické antény na družici ASTRA 3B na pozici 23,5 stupně východně, pořízení nového moderního satelitního přijímače, případně dekódovacího modulu do televizoru.

Přidat komentář

Přehled komentářů

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.