Zavolejte mi kliknutím zdarma phone-solid.svg

Projekt Skřivany

Ukrajinské televizní programy pro ubytované uprchlíky

V minulosti sloužil zámek Skřivany jako domov pro mentálně postižené klienty, kteří se před cca 5 lety přestěhovali do důstojnějšího prostředí v moderním objektu rovněž ve Skřivanech. Od té doby až do agrese Ruské federace proti Ukrajině byl zámek prázdný. V současné době jsou na zámku ubytováni uprchlíci z Ukrajiny.

Vzhledem k tomu, že se sice jedná o kulturní památku, je jasné, že úroveň ubytování je dána možnostmi objektu jako takového. Ukrajinští uprchlíci, které tvoří ze sta procent ženy a děti zde samozřejmě nemohou mít takovou úroveň ubytování, na jaké jsme všichni standartně zvyklí.

Cíle projektu

Cílem je umožnit ukrajinským uprchlíkům příjem televizních programů v mateřském jazyku. Je samozřejmé, že největší zájem byl a je o televizní zpravodajské programy, kde uprchlíci mají šanci dozvědět se o nových událostech ve své zemi.

Nesmíme však zapomenout, že mezi uprchlíky jsou také děti, které ocení především programy pro svou věkovou kategorii.

Česká republika zareagovala odpovídajícím způsobem a tak mají uprchlíci u nás k dispozici v pozemním vysílání jednak zpravodajský kanál 1+1, jednak dětský program Nickelodeon Ukraine. Tyto programy jsou jednoduše dostupné všude tam, kde je k dispozici pozemní vysílání v DVB-T2.

Otázkou ovšem zůstává, zda tato kombinace programů může dlouhodobě pokrýt kulturní potřeby ukrajinských uprchlíků u nás. Pro srovnání, zkusme si představit, že budeme přinuceni náhle uprchnout do naprosto neznámého prostředí, kde nám bude k dispozici program ČT24 a ČT:D. V prvním okamžiku budeme jistě za takovou možnost jistě vděční. Na druhou stranu možnost příjmu dalších programů s jinou skladbou by byla jistě vítaná. 

Pro uprchlíky, kteří mají možnost sledovat televizní programy, na které jsou zvyklí z domácího prostředí a ve svém rodném jazyku, to představuje možnost relaxace, styk s domovskou kulturou a vůbec spojení se svou zemí.

Je obrovskou výhodou, že řada televizních programů je volně dostupná prostřednictví satelitního příjmu. Jediným úkolem pak bylo, tyto programy prostřednictvím stávajícho televizního rozvodu "dostat" do všech místností.

skřivany2

Zámek Skřivany

Ukrajinští uprchlíci našli útočiště na zámku ve Skřivanech, který byl až do agrese Ruské federace prázdný.  Jedná se o významou kulturní památku ve východních Čechách , která v minulosti sloužila jako d

Více

ukrajinské programy

Ukrajinské programy

Televizní programy v ukrajinštině jsou u nás k dispozici hned z několika stacionárních družic. Pro realizaci jejich příjmu jsem zvolil družice ASTRA 4 a AMOS 3,7 ...

Více

multifocusT90I

Technické řešení

Praktická realizace příjmu ukrajinských televizních programů, jejich příjem z telekomuniční družice, převod do multiplexů DVB-T a následná distribuce v pásmu UHF ...

Více

Potřebné televizory

S výhodou bylo využito vlastností použité technologie, která ze satelitního signálu vytvoří multiplex programů v normě DVB-T. Ano, v té u nás již nepoužívané normě, která byla v nedávné době nahrazena DVB-T2.

Mezi našimi občany je těchto televizorů s původní DVB-T normou nespočet a v případě, že si pořizují nový televizor, staší typy (ještě stále funkční) končí předevší na sběrných dvorech.

Požádali jsme proto veřejnost, aby tyto (pro ně již nepotřebné) televizory věnovali jako dar uprchlíkům, kde pro tento účel vyhoví naprosto dokonale.

Partneři projektu

Tento nápad by se nedal realizovat bez podpory dalších subjektů.

Zde jsou : 

sattech

SATTECH ONE

Jeden z největších online prodejců anténní a satelitní techniky v České republice. Pro náš projekt zapůjčil nejdůležitější součast systému - transmodulátor - který převádí ...

Více

xcomp

X-comp počítačové služby

Regionální prodejce počítačové techniky v Hořicích a okolí. Firma si  vzala na starost sběr starších televizních přijímačů a jejich distribuci mezi uprchlíky ubytované na zámku Skřivany ...

Více

dssskřivany

Domov sociálních služeb Skřivany

Provozovatel ubytovacích kapacit na zámku Skřivany. Bez něj by tento projekt nemohl existovat. Více o Domově soiálních služeb ve Skřivanech na následující stránce ...

Více

Zvláštní poděkování

Zvláštní poděkování patří především řediteli Domova sociálních služeb ve Skřivanech za jeho odvahu realizovat tento projekt. Zároveň bych chtěl speciálně poděkovat panu Novákovi z technické podpory  břeclavské společnosti Antech, spol. s r.o., který mně nezištně a trpělivě pomohl ve chvíli, kdy jsem nastavovaní systému málem vzdával a začal propadat malomyslnosti. Archaický televizní rozvod si zkrátka vybral svou daň.

Samozřejmě obrovský dík patří všem, kteří starší televizory pro tento účel darovali. Televizorů stále není dost, takže pokud můžete takovou televizi postrádat, kdykoli mě kontaktujte.

Závěrem

U nás se to konečně povedlo. V anténním rozvodu zámečku Skřivany "frčí" 19 ukrajinských programů. Maminky s dětmi mohou sledovat tyto programy nejen ve společenské místnosti (jídelně), herně, ale také na všech pokojích, které jsou vybaveny anténní přípojkou. Rozdal jsem první darované televizory a pevně doufám, že se je podaří zajistit pro každého zájemce.

Realizace příjmu a skupinového rozvodu ukrajinských televizních programů zaujala i redaktory Českého rozhlasu Hradec Králové. Jejich reportáž si můžete prohlédnout i poslechnout na stránkách Českého rozhlasu Hradec králové s názvem Pomoc ukrajinským uprchlíkům má mnoho podob.

Tento pilotní projekt sloužil také mimo jiné pro ověření životaschopnosti a mohl tak být příkladem pro další zájemce.

Mimo to, že technika v tomto případě posloužila dobré věci, je tato realizace názorným příkladem, jak ve starším (a v tomto případě velmi starém) objektu realizovat skupinový příjem satelitních programů. Je úplně jedno, že v tomto konkrétním případě šlo o ukrajinské televizní programy rozváděné do pokojů v zámečku, v jiném případě může jít například o sportovní programy pro bytový dům, programy pro hotel, penzion a podobně.

Více o tomto tématu v příspěvku Skupinový příjem z více družic.

Pokud máte k této problematice jakékoli otázky, kdykoli mě můžete kontaktovat telefonicky na telefonu 605 240 909, emailem, na chatu.

   

     

 Jsem sociální

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.