Příjem TV programů z více družic v bytovém domě
Proč by měl být skupinový příjem televizních programů z více družic v bytových domech v současné době aktuálnější než kdy jindy ?
Odpověď je nasnadě a je velmi jednoduchá. V důsledku války přišlo do ČR několik set tisíc uprchlíků, kteří samozřejmě musí někde bydlet, a to včetně bytových domů (paneláků, bytovek a podobně). Někde mohou tvořit i nezanedbatelnou část podílů ostatních obyvatel, nehledě na situace, kdy jsou ubytováni v samostatných objektech a kde potom tvoří většinu. A tak jako každý jiný občan mají i své kulturní potřeby, jejichž významnou část tvoří i sledování pořadů v rodném jazyce, na potřebu informací z různých informačních kanálů v mateřštině nehledě. Řada uprchlíků zde s vysokou pravděpodobností zůstane nastálo, takže vedle již zde pobývajících pracovnících z Ukrajiny, dohromady vytvoří poměrně velkou komunitu, která bude mít své nároky i v oblasti distribuovaných telvizních programů.
A nemusí jít pouze o uprchlíky z Ukrajiny, byť je toto téma asi v současné době nejaktuálnější. Existují lokality s vysokou koncentrací zahraničních pracovníků v dosahu velkých firem, kde je řada ubytoven, kde právě distribuce televizních programů v mateřštině může nejen zvýšit komfort ubytování, ale může svým způsobem zatraktivnit i samotného zaměstnavatele.
Dalším důvodem jsem již historicky vzniklé národnostně vyprofilované lokality, typicky třeba vietnamské.
V řadě nových (nebo modernizovaných) bytových domech se stalo samozřejmostí, že společně se signály pozemního televizního vysíání je rozváděn i satelitní signál, kde jsou šířeny TV programy českých satelitních operátorů. Nejčastěji pak jde o Skylink, FreeSAT, Telly.
Pokud se podíváme na tyto operátory z hlediska používaných družic pro distribuci programů, zjistíme, že jde předevší o družice ASTRA3B, ASTRA1 (Skylink), Thor (FreeSAT a Telly), někdy jsou rozváděny i signály z družice HOT BIRD, kde se nachází řada volně vysílaných programů.
Uživatel, který bydlí v bytovém domě, kde je distribuce těchto signálů ze strany majitele domu zajištěna, tak ve své podstatě nemusí nic řešit. Svůj televizor připojí poze do účastnické televizní zásuvky a může, dle svého uvážení, vkusu a potřeb kdykoli sledovat jím vybrané pořady. A to od toho nejjednoduššího způsobu (bezplatný) příjem pozemního televizního vysílání až po placenou nabídku vybraného satelitního operátora, případně možnost příjmu stovek nekódovaných programů.
Tento způsob, kdy majitel domu poskytuje na televizní zásuvce v podstatě vše, co může obyvatel potřebovat, sebou přináší i další nezanedbatelný benefit. Objekt nehyzdí různé "samo domo" vyrobené konstrukce (mnohdy ohrožující) a také jsou tím pádem vyloučeny (mnohdy neodborné) zásahy do pláště domu a především pak do střechy.
V případě potřeby, a tou bezesporu noví nájemníci například z Ukrajiny jsou, není v tomto případě rozšíření nabídky o další satelitní pozici, která umožňuje požadovaný příjem, žádným problémem. Jedná se pouze o doplnění stávající technologie společné televizní antény o další komponenty, případně drobné úpravy. Takové rozšíření je finančně nenáročné a umožní další skupině obyvatel domu stejný komfort bydlení jako ostatním.
Přidat komentář
Přehled komentářů