Zavolejte mi kliknutím zdarma phone-solid.svg

Totální výpadek satelitního signálu !

Nejde satelitní vysílání, a to tak že vůbec! Totální výpadek ! A přitom včera šlo vše bez problémů. Co se mohlo stát ?

Pojďme se tedy nejdřív podívat, jak to celé vlastně funguje, abychom pochopili možná úskalí a dokázali alespoň s nějakou jistotou poruchu identifikovat.

Princip satelitní televize je jednoduchý

Provozovatel programu "dopraví" signál televizního programu do takzvané uplink stanice (uplink dává tušit, že se jedná o směr nahoru), odkud je následně vyslán směrem k družici. Ta signál přijme a dalším vysílačem vysílá směrem k Zemi, jedná se tedy o downlink (downlink pro změnu dává tušit, že se jedná o směr dolů) . Vysílací anténa směrem k Zemi má vhodnou konstrukcí tvarován vyzařovací diagram tak, aby pokryla požadované území. Na území, které je takto pokryto signálem stačí nainstalovat a nastavit parabolickou anténu, posadit se do křesla a sledovat oblíbené programy.

princip satelitní televize

Možné příčiny výpadku signálu

Výsledek známe (temná obrazovka bez signálu), ale jaké jsou možné příčiny ? Rozdělíme si je na základní okruhy podle toho, kde se mohou vyskytnout.

možné poruchy na straně uživatele :

  • zasněžená parabola, sníh ulpívá na anténě, mnohdy bývá sněhem obalen i satelitní konvertor (LNB)
  • silná bouřka nebo liják v místě příjmu
  • špatně nastavená parabola (případně větrem otočená úplně jinam)
  • vadný satelitní konvertor (LNB)
  • vadný kabel od LNB k satelitnímu přijímači
  • vadný satelitní přijímač
  • špatně nastavený satelitní přjímač nebo televizor

možné poruchy na straně distribuce signálu směrem na družici :

  • silná bouře v místě uplinkové stanice, útlum trasy směrem k družici vzrostl natolik, že k družici se nedostane signál buď vůbec nebo v nepoužitelné kvalitě. Velmi vzácný případ, ale stává se.

možné poruchy na straně operátora :

  • nedodává na uplinkovou stanici programy

Je třeba zásadně rozlišovat, zda je tmavá obrazovka způsobena absencí signálu (většina moderních televizorů i externích satelitních přijímačů nám tuto skutečnost oznámí patřičnou hláškou) nebo jde o chybu dekódování (tedy satelitní signál je, ale není z nějakého důvodu dekódován a program tudíž nelze sledovat). Tady pomůže většinou kontrola zaplacení předplatného, případně další možnosti (viz níže).

Husté sněžení v místě příjmu

Přátelé, ač je to vzhledem k předchozím rokům téměř k nevíře, v zimě dokonce mrzne a hlavně sněží. A především sníh dokáže při nevhodné konstelaci satelitní příjem totálně znemožnit, viz Zasněžená parabola.

Pokud tedy máte zasněženou parabolu a konvertor obalený sněhem, pak opravdu v naprosté většině případů neuvidíte ze satelitu nic.Pomůže pouze parabolickou anténu mechanicky očistit (pokud je přístupná).

Jak vypadala meteorologická situace při velkém výpadku satelitního vysílání v roce 2023 se dočtete v příspěvku Příklad úplného výpadku satelitního příjmu způsobený sněžením

zasněžená parabola

bouře

Bouřka a liják v místě příjmu

Pokud je v místě příjmu prudká bouře a liják, může i při pečlivě nasměrované parabole dojít ke krátkodobým výpadkům.

Útlum trasy z družice na Zem v tomto případě stoupne natolik, že v místě příjmu není krátkodobě žádný signál, případně je tak slabý, že je nepoužitelný k příjmu.

Pokud k výpadkům dochází i za relativně slabého deště nebo lehce zamračené obloze, doporučuji zkontrolovat, případně opravit nastavení parabolické antény, více viz Nepodceňujte optimální nastavení satelitní antény.

Bouře a liják v místě uplinku

A co když je u mě modrá obloha a slunce svítí jako o závod, a přesto došlo k výpadku skoro všech programů.

Ačkoli se to může zdát (vzhledem k průměrům použitých vysílacích parabolických antén) bezmála nemožné, stejný případ výpadku může nastat i na straně uplinku signálů na družici. Až na drobné vyjímky jsou programy na družici ASTRA "dopravovány" směrem k družici z Teleportu Usingen v Německu. Pokud nad Usingenem zuří opravdu silná bouře, může vzácně dojít k výpadku vysílání i z tohoto důvodu, viz Když je v Usingenu bouřka.

usingen1

Další informace postupně doplním ...

Pomohlo ?

Považujete uvedené informace za přínosné ? Podělte se o ně s ostatními prostřednictvím sociálních sítí !

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.