O dálkovém příjmu televizních programů trochu netradičně
Smyslem tohoto příspěvku není zahrnout čtenáře spoustou čísel a odborných termínů. Z praxe vím, že mezi lidmi je spoustu šikovných lidí, kteří si prostě chtějí některé věci zkusit sami. A není to jen o penězích a úspoře. Ten pocit, kdy se něco doma podaří, je prostě k nezaplacení a každý chlap ho zná.
Příspěvek je určen především fandům dálkového příjmu televizních programů (dnes pochopitelně normě DVB-T2), kterým sice nechybí nadšení a energie zkoušet všemožné, leč chybí jim základní pomůcka profesionálního anténáře, a tou je vybavení měřící technikou. Samozřejmě platí, že pro člověka, který se anténní technikou živí, je měřící přístroj základním vybavení a bez něj není seriózní práce možná. To ovšem nevylučuje možnost pokusit se o dálkový příjem amatérskými silami a už vůbec ne dosáhnout úspěchu. Zatímco ale práce s měřicí technikou představuje obrovskou pomoc, bez měřícího přístroje musíme spoléhat na zákonitosti a vlastní úsudek.
O dálkovém příjmu televizních programů bylo napsáno spousta pojednání. Některá lepší, o některých by se dalo diskutovat. Některé zajímavé odkazy najdete na konci příspěvku. Budeme proto mluvit spíše o nástrahách a problémech, o kterých je dobře vědět napřed, abychom se vyhnuli fiasku a posměšným poznámkách našich poloviček o vyhozených penězích.
Pro zájemce jsem přichystal i několik odkazů na další zdroje k této tematice, které obsahují více vysvětlující teorie, čísel a odborných výrazů. Téma dálkového příjmu by vydalo asi na poměrně tlustou knihu, ale v tomto příspěvku se zaměříme na základní věci z praxe.
A ještě úplně na okraj - použití správných antén neřkuli anténních soustav má mnohdy své opodstatnění i v případě příjmu našich klasických celoplošných multiplexů. Měsíc sice lidé pošlapali před desítkami let, přesto všechno i nyní existuje v ČR spousta lokalit, kde uspokojivě přijímat naše obyčejné celoplošné multiplexy může znamenat nadlidský výkon, o lahůdkách typu rušení příjmu našich celoplošných multiplexů během inverzního počasí nemluvě. O této problematice více příspěvků v rubrice Poruchy příjmu pozemního televizního vysílání.