Chci si pořídit (modernizovat) satelitní příjem. Kolik to bude stát ?
Možnost přechodu uživatelů satelitního operátora FreeSAT na příjem programů z družic ASTRA z kapacity operátora SKYLINK přinesl mimo jiné řadu dotazů zákazníků, kolik bude tento přechod nyní stát. Příspěvek o přechodu zákazníků FreeSAT na kapacitu Skylink, důvodech, potřebných krocích a dalších podrobnostech najdou zájemci v příspěvku Jak na přechod z FreeSAT na Skylink.
Řada dalších zájemců pak poptává zřízení nového anténního systému pro příjem satelitního vysílání a otázka je stále stejná - kolik takový anténní systém pro příjem TV programů ze satelitu vlastně stojí a co k tomu konkrétně potřebuji.
UPOZORNĚNÍ :
Tento příspěvek neuvažuje pořizovací poplatky satelitního operátora ani měsíční platby za zvolený programový balíček. Stejně tak je uvažováno, že zájemce již vlastní buď externí satelitní přijímač nebo moderní TV se satelitním tunerem.
Řeč je pouze o přibližné ceně za potřebné anténní zařízení.
V první řadě je potřeba si jednoznačně ujasnit, jaké programy a odkud vlatně chceme přijímat, pro kolik satelitních příjímačů (nebo moderních TV se zabudovaným SAT tunerem) rozvod signálu požadujeme a v neposlední řadě jakého satelitního operátora pro příjem programů použijeme.
Co je tedy důležité a co zásadně ovlivňuje cenu budoucího zařízení :
- jaké programy chci přijímat
- kolik družic bude potřeba přijímat
- pro kolik uživatelů bude satelitní příjem určen
1. Programová nabídka
Asi hlavním kritériem pro naše uvažování by měla být především programová nabídka příslušného satelitního operátora, protože zařízení pro satelitní příjem si logicky pořizujeme s cílem sledovat konkrétní námi požadované programy.
Pro zjednodušení budeme dále v našem případě uvažovat dominantního satelitního operátora v ČR SKYLINK, u ostatních poskytovatelů bude situace obdobná.
Fandové satelitního příjmu a lovci exotických programů mi asi budou mít za zlé, že zde propaguji právě tohoto satelitního operátora, ale má to své důvody. Řeč je zde o satelitním příjmu pro "obyčejného" diváka, tedy konzumenta, který nechce být omezován třeba potřebou ručního ladění programů a podobně.
Pomalu končí doba starších televizorů a externích satelitních přijímačů, lidé v naprosté většině pořizují nové moderní televizory se zabudovaným satelitním tunerem a zatímco automatické ladění jiných operátorů bývá v těchto televizorech integrováno málokdy, automatické ladění Skylink (funkce fastscan) je v drtivé většině.
Pro řadového diváka je (pokud mu programová nabídka Skylinku a jeho cenová politika přijatelná) takové řešení nejjednodušší i z hlediska ovládání.
2. Kolik družic bude k příjmu potřeba
Zkusme pro zjednodušení nějakým způsobem specifikovat základní možnosti :
- Příjem pouze českých programů z 1 družice ASTRA 3B (SKYLINK)
- Příjem českých a nekódovaných programů ze 2 družic ASTRA 3B a ASTRA 1 (SKYLINK)
- Příjem českých programů a nekódovaných programů ze 3 družic ASTRA 3B, ASTRA 1 a HOT BIRD (SKYLINK)
- Příjem českých programů a nekódovaných programů ze 4 družic ASTRA 3B, ASTRA 1, HOT BIRD a THOR (SKYLINK a FReeSAT)
3. Pro kolik uživatelů (zařízení) je satelitní příjem požadován
Počet možných uživatelů zásadně ovlivňuje použité komponenty a tím cenu zařízení
- pro jednoho uživatele
- pro dva uživatele
- pro čtyři uživatele
- pro více než čtyři uživatele - větší rodiný domek, bytovka, panelový dům (tato varianta je řešena v jiném příspěvku ZDE.
Pojďme si ukázat, z jakých komponent (a s jakými vlastnostmi) se vlastně zařízení pro příjem TV a rozhlasových programů ze satelitu vlastně skládá a kolik tyto komponenty přibližně stojí. Kombinací těchto komponent dosáhneme požadovaných vlastností budoucího satelitního zařízení.
Přidat komentář
Přehled komentářů